בחסות הדת

ועדת השרים אישרה: סרבני גט לא ייכלאו באגף התורני

בדיון בוועדה אושרה הצעת חוק שנועדה להחמיר ככל האפשר את תנאי הכליאה של סרבני גט, שיזם ח"כ דב ליפמן

תצוגת אופנה של בגדים שעוצבו בהשראת סיפורי עגונות, כדי לעורר מודעות לבעיית העגונות ומסורבות הגט, 22062007. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90תצוגת אופנה של בגדים שעוצבו בהשראת סיפורי עגונות (צילום אילוסטרציה).  צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק, שלפיה סרבני גט לא ייכלאו באגף התורני בבתי הכלא. את הצעת החוק ניסח חבר הכנסת דב ליפמן מיש עתיד, לאחר שהתייעץ עם הרב הראשי דוד לאו. ליפמן שיתף פעולה עם סגן השר במשרד לשירותי דת, הרב אלי בן דהן.

ה"ג'רוזלם פוסט" מציין כי בתי הדין הרבניים מוסמכים להטיל עונשים על בעלים המסרבים לתת גט לנשותיהם. בין השאר הם מוסמכים למנוע את יציאתם מהארץ, להפקיע את רישיון הנהיגה שלהם ואף להורות על כליאתם. עם זאת, יש גברים שגם לאחר כליאתם עומדים בסירובם לתת גט לנשותיהם.

הצעת החוק נועדה להחמיר ככל האפשר את תנאי הכליאה של סרבני גט. לפי הצעת החוק, סרבני גט לא יוכלו לשהות באגף התורני בבית הכלא, שבו הם יכולים להתפלל וללמוד עם אסירים אחרים. בהצעת החוק מפורטים עונשים נוספים שיוטלו על

ליפמן: הצעת החוק תיתן תשובה למקרים הקשים ביותר של עגונות, הנשואות לגברים העקשנים ביותר

סרבני גט, כמו שלילת הזכות לשיחות טלפון. לפי ההצעה, הם יוכלו לשוחח בטלפון רק עם עורך דינם או עם הטוען הרבני המייצג אותם.

ליפמן סבור כי סרבני גט נכלאים כיום בתנאים נוחים, שמאפשרים להם לשמור על אורח החיים הדתי הרגיל שלהם. מצב זה מפחית את נכונותם לציית לפסיקת בית הדין הרבני.

"זהו צעד חשוב בדרך הארוכה למצב שבו יהיו בישראל אפס עגונות", אמר ליפמן אתמול, לאחר אישור ההצעה בוועדת השרים. "הצעת החוק תיתן תשובה למקרים הקשים ביותר של עגונות, הנשואות לגברים העקשנים ביותר".

לדבריו, מניעת כליאתם של גברים אלה באגף התורני "תשבור את רוחם של אנשים המוצאים מחסה בצלה של הדת וממשיכים לפגוע בנשותיהם. הצעת החוק היא צעד קטן לצמצום התופעה של נשים עגונות בישראל".

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?