מתוך אתר חדו"ש – לחופש דת ושוויון www.hiddush.org.il.

מנהיג תחת התקפה

ויכוח על מנהיגותו של הרב שטיינמן

במודעות שהופצו ירושלים מובאים דברים חריפים שאמר הרב מאיר סולובייצ'יק על המנהיג הליטאי. הרב חיים קנייבסקי: לשטיינמן אין על מה להצטער

נשיא המדינה שמעון פרס, שני מימין, בביקור אצל מנהיג דגל התורה הרב אהרון לייב שטיינמן, שני משמאל, בביתו בבני ברק . 10.03.2010. צילום: שוקי לרר לפלאש 90.נשיא המדינה שמעון פרס, בביקור אצל מנהיג דגל התורה הרב אהרון לייב שטיינמן, בביתו בבני ברק. צילום: שוקי לרר, פלאש 90

רבי מאיר סולובייצ'יק, ראש ישיבת בריסק, תקף בחריפות את הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג הציבור הליטאי. מודעות ענק שנתלו בירושלים מצטטות מדבריו של סולובייצ'יק.

"מי שמו לאיש שר ושופט? היכן ראינו הנהגה כזאת לכפות על כולם לקבל דעת יחיד באומרו שאסור להתגרות ואסור להילחם אתם?" אמר סולובייצ'יק לפי המודעות. "...מי שמו לשליט? ומי מסר את השלטון בידיו? אם רוצה לשלוט ולהנהיג שינהיג את מעריציו ויגיד להם מה לעשות, אבל לכפות על כולם ולמנוע מעשות דברים?"

הדברים הקשים מעוררים סערה בציבור החרדי. גם הרב יהושע רוזנברגר, דיין בד"צ העדה החרדית, השמיע התבטאויות קשות על הרב שטיינמן בדרשה שנשא ביום העצמאות האחרון.

הרב סולובייצ'יק: מי שמו לשליט? ומי מסר את השלטון בידיו?

לפי "כיכר השבת", הרב חיים קנייבסקי התייחס לדבריו של הרב סולובייצ'יק. בעיתון "יתד נאמן" נכתב כי קנייבסקי נשאל אם מותר לשתוק על הדברים הללו. בתגובה סיפר כי בעבר נשאל כמה פעמים כיצד ניתן לדעת מיהו המנהיג האמיתי של כלל ישראל.

"האמת היא", אמר קנייבסקי, "שבן תורה לא שואל בכלל את השאלה הזאת, כי מי שאינו יודע ומרגיש מאליו אינו בן תורה". הרב קנייבסקי הביע זעזוע מהדברים שנאמרו על הרב שטיינמן. "הוא גדול הדור שליט"א שאין לו מה להצטער", אמר.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לתגובת הרב קנייבסקי ב"כיכר השבת"

https://www.hiddush.org.il/מאמר-4063-0-ויכוח_על_מנהיגותו_של_הרב_שטיינמן.aspx