הקוזק והגזל

בתי הדין הרבניים מבקשים פרס על סחבת

בבתי הדין יש 45 אלף תיקים פתוחים. במקום לנקוט צעדים למניעת סחבת, מנהלי המערכת מבקשים תקנים ותקציבים נוספים, כותבת בתיה כהנא דרור ב-ynet

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נדרשו מאמצים רבים כדי לחשוף נתוני אמת על מספר תיקי הגירושין הפתוחים בבתי הדין הרבניים. ארגוני נשים מעולם לא הצליחו לקבל נתונים כאלה, כותבת בתיה כהנא דרור במאמר ב-ynet. לאחרונה חשף ynet את הנתון – כ-45 אלף תיקי גירושין תלויים ועומדים בבתי הדין הרבניים.

במשך שנים טוענים ארגוני נשים כי בתיקי גירושין יש סחבת בלתי נסבלת, אבל בתי הדין הרבניים מכחישים טענה זאת ומגבים את עמדתם בנתונים שקריים. לדוגמה, לפי נתונים שהתקבלו בארגון מבוי סתום, שבראשו עומדת כהנא דרור, בשנת 2013 היו 10,264 תיקים פתוחים.

הסיבה לחשיפת נתוני האמת שערורייתית, כותבת כהנא דרור: רצונם של מנהלי המערכת להוסיף דיינים. לדבריה, "בתי הדין נוהגים כקוזק הנגזל: לא בלבד שהם עצמם המיטו עלינו את קללת הגירושין הכוללת עינוי דין, סחבת וכמות עצומה של מסורבות גט ועגונות – כעת הם גם מבקשים פרס על כך". אבל אין כל צורך בתקציבים ותקנים נוספים, טוענת כהנא דרור ומפרטת סדרה של צעדי ייעול שיכולים להקל את העומס.

אילו בתי הדין היו עושים שימוש בכל האמצעים החוקיים וההלכתיים שיש בידיהם כדי לסגור תיקים... משך הזמן של טיפול בתיקים היה מתקצר פלאים

היא מציעה שבתי הדין הרבניים לא ידונו בתחומים שבהם אינם נדרשים לדון ואינם בסמכותם, כמו חלוקת רכוש או משמורת; יכתבו החלטות במתכונת של פסק דין ולא ישלחו זוגות להגיע להסכם מחוץ לבית הדין; יבטלו את הדרישה שהאשה תביא הוכחה להצדקת הגט, גם במקרים שבהם בני הזוג אינם חיים יחד; יטילו עונשי מאסר על סרבני גט מיד, ולא יאפשרו להם לנקוט סבחת – ועוד.

"אילו בתי הדין היו עושים שימוש בכל האמצעים החוקיים וההלכתיים שיש בידיהם כדי לסגור תיקים, הרי שלא היה עומס בבתי הדין, ומשך הזמן של טיפול בתיקים היה מתקצר פלאים", כותבת כהנא דרור. "כך גם לא היינו מגיעים למצב של 45 אלף תיקים פתוחים – בגירושין בלתי נסבלים". אבל כל זה לא חשוב, לדעתה, מול האפשרות לייצר עוד משרות ולקבל עוד תקציבים.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?