תחרות בכשרות

הרב חיים נבון: להפריט הכשרות. המדינה תפעל כרגולטור

במאמר באתר "מידה" מאמץ הרב נבון למעשה את עמדת חדו"ש: במקום מערך ממלכתי לפיקוח על הכשרות, תפקיד המדינה בתחום יצטמצם לרישוי של גופים פרטיים המעניקים תעודת כשרות

הרב חיים נבון. צילום: Jonathan U, wikipediaהרב חיים נבון. צילום: Jonathan U, wikipedia

"פיקוח על כשרות המזון אינו ערך דתי, אלא אילוץ דתי. קיומה של ביורוקרטיה דתית ממשלתית אינו אפילו אילוץ דתי, אלא בחירה (גרועה). השידוך בין השגחה על הכשרות לבין הממסד הממשלתי הוא לא מוצלח ואף מזיק", כותב הרב חיים נבון במאמר המתפרסם באתר "מידה". לדברי נבון, מערכת הפיקוח על הכשרות אינה מצליחה לחסום את מתחריה, אבל כדי להוכיח את נחיצותה היא משנסת מותניים ואינה מתנוונת כליל.

הרב נבון, הוגה בעל משקל בקרב הציונות הדתית, מאמץ למעשה את עמדת חדו"ש בכל הנוגע לתחום הכשרות: יש להפריט את ההשגחה על הכשרות ולהשאיר בידי המדינה את תפקיד הרגולטור. כל חברה העוסקת בפיקוח על כשרות תפרסם את הקריטריונים המנחים אותה (למשל – אם העסק שומר שבת או לא) והמדינה תפקח על העמידה בקריטריונים האלה.

לדבריו, תפקיד המדינה יצטמצם לרישוי ופיקוח של ארגוני השגחה. המדינה לא תתערב בתנאי ההשגחה, למעט במקרים של הונאה. הארגון המשגיח יהיה חייב לציין בתעודת הכשרות בצורה בולטת את זהותו, תפישת ההלכה שלו ומהם תנאי ההשגחה

אם אדם דתי רוצה לדעת שבית-עסק מסוים פתוח בשבת, או נוהג לארח סדנאות לבישול חזירים – זכותו לקבל את האינפורמציה הזו, וגוף כשרות פרטי יכול לספק אותה

(מהדרין, שבת וכו').

"אני רואה בעיני רוחי גופי כשרות רבים המתחרים זה בזה בהגינות. הם מתחרים מול היצרנים על שירות יעיל ומחיר הגון, ובעיקר מתחרים מול הצרכנים, על השגחה קפדנית ומידע מהימן", כותב נבון. "כל גוף כשרות יפרסם באופן שקוף את הקריטריונים שלו. אחד ירצה לתת כשרות גם לעסקים הפתוחים בשבת – ויפרסם זאת, והשני ישלול זאת בתוקף – וגם הוא יפרסם זאת... כל יהודי שומר כשרות יוכל לבחור איזו כשרות הוא רוצה לשמור".

הרב נבון מציין עוד, שבפועל אין בישראל כשרות ממלכתית. במדינה פועלים גופי כשרות פרטיים רבים, העוקפים בדרכים שונות את המונופול הממלכתי שנקבע בחוק ומעניקים שירותי כשרות לפי הסטנדרטים המקובלים עליהם. לדבריו, יש לפרסם סטנדרטים אלה ולאפשר לשומרי כשרות לבחור על איזה גוף כשרות הם מסתמכים.

"אם אדם דתי רוצה לדעת שבית-עסק מסוים פתוח בשבת, או נוהג לארח סדנאות לבישול חזירים – זכותו לקבל את האינפורמציה הזו, וגוף כשרות פרטי יכול לספק אותה", הוא כותב.

למאמר ב"מידה"

לתוכנית חדו"שאיך תוכל לפעול?