חוקי הרבנות

הרבנות תתערב בעבודת הכנסת. חדו"ש: גורמת נזק ליהדות

מועצת הרבנות הראשית החליטה להגביר את מעורבותה בהליכי החקיקה. הרב רגב: הרבנות פוגעת בזכויות האזרח

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

מועצת הרבנות הראשית החליטה אתמול להגביר את מעורבותה של הרבנות בחקיקה. הרבנות תעביר לחברי הכנסת ניירות עמדה על הצעות חוק, תזמין את ועדת הפנים לדיון במועצת הרבנות הראשית וחברי המועצה יקיימו פגישות סדירות עם חברי כנסת. בפגישות יעלו אנשי הרבנות צדדים הלכתיים הנוגעים להצעות חוק שמוגשות בכנסת.

לפי ידיעה בוואלה, גם מספר נציגי הרבנות המשתתפים בישיבות של ועדות הכנסת העוסקות בענייני דת ומדינה יגדל. ועדת הפנים של הכנסת תוזמן לקיים דיון במועצת הרבנות הראשית ולהיפגש עם חבריה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "החלטת הרבנות הראשית מוכיחה עד כמה הממסד הרבני מנותק מרוחה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. יש לקוות שהמהלך הכוחני של הרבנות יסייע למדינת ישראל לבטל את ה'רבנות מטעם' הכפייתית והמונופוליסטית".

לדברי רגב, "ספק אם יש ארגון שגורם יותר נזק ליהדות מהרבנות הראשית, הנשלטת על ידי גורמים חרדיים קיצוניים והפוגעת

הרב לאו: לא יעלה על הדעת שהרבנות לא תהיה נוכחת בדיונים בהצעות של דת ומדינה, ושהן יקודמו בלעדיה

בזכויות האזרח ובכבוד האדם בישראל".

רגב ציין גם ש"לפני שהרבנות מתחילה להתערב בעבודת הכנסת ראוי שתבהיר אם היא מקבלת את מרות הכנסת וחוקיה, גם אם יתקבלו בניגוד לדעתה; האם הרבנים הראשיים מוכנים להופיע בפני ועדות הכנסת ולא לדרוש שיתייצבו אצלם; והאם הרבנות מכירה בבתי המשפט של ישראל, האוכפים ומפרשים את חוקי המדינה. מי ששולל את הציונות ואת שלטון החוק וערכי הדמוקרטיה, את שוויון המינים ואת חופש הדת – כדאי שייזהר כאשר הוא בא להטיף לכנסת ישראל וממשלתה כיצד להתמודד עם שאלות השעה".

את ההחלטה על הגברת המעורבות של הרבנות בהליכי החקיקה, מדווח nrg, הוביל הרב הראשי דוד לאו. "הכנסת מתייעצת עם האוצר על הצעות תקציביות, עם משרד המשפטים על הצעות משפטיות – לא יעלה על הדעת שהרבנות לא תהיה נוכחת בדיונים בהצעות של דת ומדינה, ושהן יקודמו בלעדיה", אמר לאו.

לידיעה בוואלה

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?