חילול שבת סלקטיבי

פירון: חגיגות ל"ג בעומר במוצ"ש יגרמו לחילול שבת

משרד החינוך החליט כי חופשת ל"ג בעומר תהיה ביום שני, כדי למנוע חילול שבת, אבל חרדים רבים מתכוונים לציין את החג במוצאי שבת

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickr

שר החינוך, שי פירון, הודיע אתמול לשני הרבנים הראשיים כי חופשת ל"ג בעומר תהיה ביום שני בשבוע הבא – אף על פי שהחג עצמו חל ביום ראשון. משרד החינוך דחה את החופשה, כדי לא לגרום לחילול שבת אם המונים ייצאו לחגוג בערב החג. גם בשנה שעברה דחה משרד החינוך את חופשת ל"ג בעומר ליום שני.

במכתב לרבנים הראשיים כתב פירון: "לתדהמתי, נוכחתי לדעת שהציבור החרדי וחלק קטן מהציבור הדתי מתכננים לחוג את היום במוצ"ש, על אף שהדבר יגרום לחילול שבת המוני של שוטרים, פקחים ועוד. האם כשחילול השבת פוגע בצרכים של ציבורים מסוימים הוא נעלם?"

הרבנים הראשיים אמנם רצו לדחות את החגיגות מחשש לחילול שבת, אבל מאות אלפי חרדים כבר הצהירו שיחגגו במוצאי שבת בהר מירון ובמקומות רבים אחרים בארץ.

פירון: 'בימי ספירת העומר, בהם אנו אבלים על הפילוג והשנאה, נציין יום אחד לחרדים ואחר לשאר החברה... האין בכך אבסורד נוראי?'

פירון הוסיף: "בימי ספירת העומר בהם אנו אבלים על הפיצול, הפילוג והשנאה נציין יום אחד לחרדים ואחר לשאר החברה? בכך נפצל מועד בישראל, האין בכך אבסורד נוראי?"

מקורבי שר החינוך אמרו ל"כיכר השבת" כי שני הרבנים הראשיים, דוד לאו ויצחק יוסף, שוהים בארצות הברית. הרב לאו שוחח אתמול עם פירון, והביע את תמיכת הרבנים הראשיים בעמדת שר החינוך.

מלשכתו של לאו נמסר: "הרב אמר לשר פירון שהוא מחזק את ידיו להשאיר את החופשה ביום שני, לשמור על קדושת השבת ושהמדורות יהיו ביום ראשון כמו שהחליטה מועצת הרבנות הראשית".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?