קדושה ללא נגישות

חדו"ש: הגיעה השעה להחזיר את הכותל לעם ישראל כולו

רב הכותל פסק כי אין להכניס כלבי נחייה לעיוורים לרחבת הכותל המערבי. חדו"ש: "דעות שליליות כלפי כלבים באגף קיצוני של המסורת הדתית הפכו למדיניות ממשלתית מחייבת"

אדם עיוור עם כלב נחייה בברזיל. צילום: Antonio Cruz/Abr, wikipediaאדם עיוור עם כלב נחייה בברזיל. צילום: Antonio Cruz/Abr, wikipedia

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', פסק כי אין להכניס כלבי נחייה לעיוורים לרחבת הכותל המערבי. בעקבות הפסיקה ההלכתית, שפורסמה לאחרונה, הורה הרב רבינוביץ' לסדרני הכותל, כי אם אדם עיוור מגיע לכותל עם כלב נחייה יש למצוא לכלב מקום אחסון וללוות את האדם לרחבת התפילה, "כדי שיוכל להתפלל ליד שריד בית מקדשנו מבלי צורך להשתמש בכלב".

מנכ״ל חדו״ש, הרב עו״ד אורי רגב, אמר בתגובה: ״פעם נוספת מתגלה רב הכותל כסמן קיצוני של עולם המורשת היהודית, ולאחר שהדיר את נשות הכותל, גירש את הסוכנות היהודית ומנע עריכת מעמדים ממלכתיים לעולים חדשים בהשתתפות נשים וגברים, מנע תפילתן של קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות, עתה מתברר שהוא אף מתנכל לעיוורים.

״שלא במפתיע בוחר הרב רבינוביץ׳ להסתמך על פסיקת הלכה מחמירה במקום ליישם פסיקה מקילה", הוסיף רגב, "מתוך

ח"כ קארין אלהרר: התפילה ברחבת הכותל אינה שמורה לקבוצות מסוימות בחברה. יש לאפשר אותה לכל אדם

סתירה לרוח חוקי המדינה והסובלנות המאפיינת את רוב חלקי העם היהודי שהוא אינו מייצגם. חבל שדעות שליליות כלפי כלבים וחוסר התחשבות בזיקתם של העיוורים לכלבי הנחייה באגף קיצוני של המסורת הדתית הפכו להיות מדיניות ממשלתית מחייבת, והגיעה השעה להחזיר את הכותל לעם ישראל כולו ולשחרר את ישראל מעולה של רבנות חרדית קיצונית״.

חברת הכנסת קארין אלהרר מ"יש עתיד" כתבה לרב: ״התפילה ברחבת הכותל אינה שמורה לקבוצות מסוימות בחברה, ויש לאפשר אותה לכל אדם באשר הוא״.

ח"כ אלהרר דרשה לאפשר מיידית כניסה של כלבי נחייה לרחבת הכותל. "הפתרון המוצע אינו עונה על הגדרת נגישות כפי שקבועה בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שכן אינו מאפשר להם להתנהל בעצמאות מרבית ומחייב אותם להזדקק לעזרתו של אדם נוסף".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?