רחבה חדשה, בעיות ישנות

חדו"ש: מתווה בנט-מנדלבליט – מכלאה ליהודים לא אורתודוקסים

שר התפוצות הכריז על פתיחת רחבת תפילה לזרמים הליברליים במתחם "קשת רובינסון". מנכ"ל חדו"ש: "גם ממשלה שאינה תלויה בחסדי החרדים ממשיכה להפלות לרעה נשים ויהודים לא-אורתודוקסים"

רחבת הכותל האלטרנטיבית באיזור קשת רובינסון. 25-08-2013. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90רחבת הכותל האלטרנטיבית במתחם "קשת רובינסון". צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נפתלי בנט, שר התפוצות וירושלים, הכריז אתמול על פתיחתה של רחבת תפילה חדשה בכותל המערבי, המיועדת לזרמים הליברליים ובעיקר לנשות הכותל. הרחבה נפתחה במסגרת פשרה בין נשות הכותל לקהילה החרדית בנוגע לתפילה בכותל המערבי.

אבל ענת הופמן, ממנהיגות נשות הכותל, אמרה ל-ynet כי היא וחברותיה רואות ביוזמה הפרה של הסיכום עמן. במסיבת עיתונאים שקיימו אתמול הכריזו כי יתנגדו לה. "ההצעה הזו מעליבה, ולא עונה על הצרכים של הקבוצה שלנו", אמרה הופמן.

את המתווה החדש לרחבה הציע מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט. הרחבה תיקרא "עזרת ישראל" (שם זמני) והיא תוקם מצפון ל"קשת רובינסון" ומדרום לשער המוגרבים. הרחבה תהווה את המשכה של רחבת הכותל, אבל לא תחובר אליו. הרחבה החדשה תיועד לתפילה מעורבת של גברים ונשים ויוכלו להתפלל בה 450 איש. היא תהיה פתוחה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"מתווה בנט-מנדלבליט מהווה נסיגה צפויה, וטוב שלא היה בא לעולם. עצוב לראות שגם ממשלה שאינה תלויה בחסדי החרדים ממשיכה להפלות לרעה נשים ויהודים לא-אורתודוקסים מטעמי דת.

ענת הופמן, נשות הכותל: ההצעה הזו מעליבה, ולא עונה על הצרכים של הקבוצה שלנו

הכותל הוא של העם היהודי כולו, ואם יש למזכיר הממשלה החדש עניין ליצור מכלאה ליהודים לא-אורתודוקסים – כדאי שמי שמבין את חשיבות חופש הדת וקשרי ישראל עם יהדות התפוצות יזכיר לו עד כמה הדבר סותר את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. מתווה זה – אם יתממש – יבטיח המשך מלחמות דת בישראל, בין יהודים ליהודים, עוד שנים רבות".

מתנגדי הפשרה רואים בה הפרה של החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע כי הנשים המתפללות ברחבת הכותל עם טליתות ותפילין לא הפרו את החלטת בג"ץ.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, בירך על החלטת הממשלה. "הקמת רחבת התפילה הזמנית מהווה מחווה של התחשבות בזרמים ערב החגים הבאים עלינו לטובה מצדו של השר לענייני תפוצות", אמר שרנסקי. "אני מקווה שמחווה זו תתרום לבניית אמון בין הצדדים לקראת הדיונים והמגעים העתידיים בין הממשלה, הזרמים והסוכנות היהודית, שבהם ייקבעו הסדרי הקבע לתפילה בכותל".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?