בחזרה לחברה ולכלכלה

קיצוץ הקצבאות – הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לחרדים

הפחתת קצבאות הילדים, נכתב בבלוג "הקפיטליסט היומי", היא צעד חשוב בדרך לנורמליזציה של הציבור החרדי

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקיצוץ העמוק בקצבאות הילדים, שבנימין נתניהו הוביל בהיותו שר האוצר ב-2003, לווה בזינוק בשיעורי ההשתתפות של גברים חרדים בכוח העבודה. אחוז התעסוקה של גברים חרדים בשנת 2002 היה 35% בלבד, ואילו ברבעון הראשון של 2012 הוא הגיע ל-45%. העלייה בתעסוקת החרדים שינתה את דפוסי הצריכה של החרדים והובילה להתערות מהירה יותר שלהם בציבור.

הקיצוץ הנוכחי של קצבאות הילדים, שמנהיג שר האוצר יאיר לפיד, כותב רותם סלע בבלוג "הקפיטליסט היומי", הוא הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לחרדים. סלע מספר על ידיד חרדי שתיאר את השפעת הקיצוץ על משפחות חרדיות. "משפחה חרדית, שהצליחה בקושי רב להחזיק את האף מעל המים עם בעל בכולל וארבעה ילדים, גילתה פתאום שבמציאות החדשה ההסדר הזה בלתי אפשרי. אז הבעל יצא לעבוד וההכנסה שהביא הגדילה את רווחת המשפחה מעל ומעבר למצב הקודם. הקיצוץ פתח לו ולאשתו את התיאבון. עכשיו הם רוצים מסעדות, רוצים חו"ל ובית יפה. הקיצוץ של נתניהו הוציא אותם מהגטו".

מערכת הקצבאות והתמיכות הענפה, והסדר 'תורתו אומנותו', הדירו את החרדים מעולם העבודה

הקיצוץ של לפיד עשוי לתרום רבות לאלפי משפחות חרדיות נוספות, מוסיף סלע בפוסט שמתפרסם באתר "מידה". לדבריו, בטיעוניהם של מתנגדי הקיצוץ מובלעת ההנחה שתת-התעסוקה בציבור החרדי אינה פרי באושים של מדיניות ממשלתית הכולאת אותם בעוני, אלא גזירת גורל הנובעת מהחרדיות ומהאופי החרדי כשלעצמם. טענה זו היא סוג של "אנטישמיות ישראלית" חדשה, הוא מוסיף.

"האנטישמים הישראלים החדשים טועים", כותב סלע. "הבעיה אינה החרדים, אלא השלשלאות שבהן קשרו אותם המדינה, הביורוקרטיה שלה והעסקנים החרדים עצמם: מערכת הקצבאות והתמיכות הענפה, והסדר 'תורתו אומנותו', הדירו את החרדים מעולם העבודה. המיסוי למימון ההדרה הזו ניכר את החרדים משאר הציבור והפך אותם לאויביו. לחרדים אין כסף כדי להשתתף בחיים הכלכליים במדינה".

הקיצוץ של לפיד, לפיכך, הוא צעד בדרך לנורמליזציה של הציבור החרדי. "כל ישראלי האוהב, דואג ומאמין באחיו בציבור החרדי, צריך להריע לשר האוצר, שהצליח בהחלטה נחושה וחשובה לקעקע חלק משמעותי מחומת הגטו המפרידה בינו לבינם", טוען סלע.

 לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?