בחסות בית הדין הגדול

איך הסכים הרב הראשי להביא גיורים לאישור הרב שרמן

לפני הבחירות לרבנות הראשית הבטיח הרב הראשי החדש עם מקבלי החלטות במגזר החרדי והתחייב כי הרב שפסל בעבר את גיורי הרב דרוקמן יאשר כל סוגיה הנוגעת לגיור

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

הרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, הבטיח למקבלי החלטות במגזר החרדי כי יביא לאישורו של הרב אברהם שרמן כל שאלה בנוגע לגיור. בכתבה ב-nrg צוין כי שרמן ידוע כמי שפסל בעבר את הגיורים של ראש מערך הגיור הממשלתי, הרב חיים דרוקמן.

הרב שרמן אישר כי הרב לאו התחייב כי כל גיור יעבור את אישורו: "בפגישה שהתקיימה בביתו של נאמן בית הרב יוסף שלום אלישיב ז"ל (שהיה מנהיג הפלג הליטאי), הרב יוסף אפרתי, אמר הרב לאו שבכל מה שקשור לענייני הגיור הוא יבוא להתייעץ אתי לפני שהוא מקבל החלטה. אני הייתי מעורב בכל הנושאים האלו כנאמן ביתו של הרב אלישיב, ואני מכיר את פסיקתו בנושא".

ב"כיכר השבת" מציינים כי בשנת 2008 פסק הרכב של בית הדין הרבני הגדול, שבו היה חבר שרמן, כי יש לפסול את הגיורים שנעשו משנת 1999 על ידי הרב דרוקמן. ההחלטה יצרה קרע עמוק בין הציבור הדתי-הלאומי לבין החרדים. בעקבות איומים מצד פלגים חרדיים נאלץ גם הרב עובדיה יוסף, מנהיג ש"ס, לחזור בו מההכשר שנתן לגיוריו של הרב דרוקמן.

ח"כ אלעזר שטרן: אם נכון הפרסום, תומכיו של הרב לאו... נתנו יד להשפלתם של מאות אלפי עולים מחבר העמים

לבסוף נמצאה פשרה, שסיפקה גם את תומכי הגיורים וגם את מתנגדיהם. עם זאת, הרב שרמן נשאר הסמן הימני בתחום הגיור. בוועידה השנתית של ארגון נצח משפחת ישראל אמר שרמן, שחובה לבדוק כל מתגייר המבקש להתחתן וכי אין להכיר אוטומטית בתעודת הגיור, בלי קשר לשאלה איזה גוף הוציא אותה.

מלשכתו של הרב לאו נמסר ל"מעריב": "בעניין הגיורים הרב טרם הכריע. עקרונית, מדיניות הרב היא כי את הפתרון לבעייתם של רבים מעולי חבר העמים יש למצוא בהליך בירור היהדות".

באתר "סרוגים" מזכירים כי רק בעקבות לחץ כבד של הרב הראשי הספרדי היוצא, הרב שלמה עמאר, והתערבות של הרב יוסף, לא יצא לפועל פסק הדין של בית הדין הרבני הגדול. סוגית הגיורים מקבלת כעת משנה חשיבות, משום שמערך הגיור, שהיה בעבר בסמכותו של משרד ראש הממשלה, עבר בעקבות ההסכמים הקואליציוניים לסמכות משרד הדתות ולשליטת הרבנות הראשית.

ח״כ אלעזר שטרן מהתנועה אמר: ״אם נכון הפרסום, תומכיו של הרב לאו גרמו נזק אסטרטגי ארוך טווח לחברה הישראלית ולעולם היהודי. הם נתנו יד להשפלתם של מאות אלפי עולים מחבר העמים... אמשיך לפעול בכל דרך אפשרית כדי להקל על המבקשים להתגייר על פי ההלכה״.

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב"כיכר השבת"

 לידיעה ב"סרוגים"איך תוכל לפעול?