בלבול מסכן חיים

קופת חולים מאוחדת לא מכירה בשדיים

באתר של המאוחדת אי אפשר למצוא הפניה לבדיקת שד, שעשויה להציל חיים, כותבת רוחמה וייס ב-ynet

בדיקת ממוגרפיה. צילום: Mammogram National Cancer Institute, wikipediaבדיקת ממוגרפיה (צילום אילוסטרציה). צילום: National Cancer Institute, wikipedia

ניסיון לקבוע תור לבדיקת שד באמצעות אתר האינטרנט של קופת חולים מאוחדת הסתיים בחוסר הצלחה. הסיבה, כותבת רוחמה וייס בטור ב-ynet, היא שבאתר של מאוחדת לא אוהבים את המלה "שדיים". באתר אין לשונית שכתוב עליה "בדיקת שד", בקטגוריה רופאים אי אפשר למצוא מומחים לכירורגיה של השד וגם בקטגוריה מכונים אין מכון לבדיקת שד.

בשיחות עם כמה מאנשי מאוחדת עלו כמה הסברים. לדברי אנשי הקופה ששוחחו עם וייס, כירורגיית שד אינה התמחות רשמית, ולכן אי אפשר לרשום אותה באתר. לדבריה, היא גם התקשתה להבין מדוע אין באתר רשימה של כירורגים המנוסים בבדיקת שד. "מדוע בדיקה שהיא קריטית בחשיבותה, מצילת חיים ומחצית מהאוכלוסייה זקוקה לה פעם בשנה, לא זוכה לכפתור מאיר עיניים, או לכל היותר ללשונית ברורה", שואלת וייס.

רבנים חרדים אינם אוהבים את המילה הזאת, וחרדים הם חלק נכבד מהלקוחות של קופות החולים

לדעתה, הסתרת השדיים באתר של קופת חולים מאוחדת אינה מקרית. רבנים חרדים אינם אוהבים את המילה הזאת, וחרדים הם חלק נכבד מהלקוחות של קופות החולים. באחת משיחות הטלפון עם הקופה נאמר לה: "אנחנו רגישים לאוכלוסיות שונות ולרגישויות שלהן".

ההתחשבות ב"רגישויות של אוכלוסיות שונות" טומנת גם תוצאות שליליות, כפי שגילתה וייס כששאלה עובדים בקופת חולים מאוחדת ואחרים למה אין באתר הפניה לבדיקות שד. עובדי הקופה ניסו להצדיק את המערכת, ולכן נתנו לה תשובות מטעות, כמו "כל רופא יכול לעשות את זה" או "לא ברור כמה אבחון מוקדם יעיל".

התשובות האלה מבלבלות ומכשילות, היא כותבת. במקום למסור אינפורמציה נגישה וידידותית על בדיקה חשובה כל כך, יוצרים טעויות, שעלולות לסכן חיים.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?