זכויות הפרט – הרס

דברי בן דהן: מתכון למדינת הלכה או לפשיזם

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הגיב על דבריו של סגן שר הדתות כי "זכויות הפרט הן לא הדבר הכי חשוב בעולם. זכויות הכלל הן החשובות ביותר"

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי, יצא נגד שיח זכויות הפרט שמקדם בית המשפט העליון. לפני כשבועיים, בטקס הענקת תארים של המכללה למדינאות בירושלים, אמר בן דהן: "זכויות הפרט הן לא הדבר הכי חשוב בעולם. זכויות הכלל הן החשובות ביותר, והחובות של היחיד כלפי הכלל. זכויות הפרט הן הרס. ברגע שנלך על פי כל הזכויות של כל אחד מהפרטים, לא יישאר לנו כלל. אנחנו במדינה יהודית ואנחנו שונים ממדינות אחרות בעולם. במדינה יהודית צריך שיהיו סממנים יהודיים. מה לעשות שאנחנו עם שונה, ולכן אנחנו קיימים עד היום – וכל העמים האחרים שהיו כבר לא קיימים יותר".

בתגובה על דבריו של בן דהן אמר סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן: "לרב בן דהן זכויות רבות מתפקידו כמנהל בתי הדין הרבניים, ולכן דבריו החשוכים נגד זכויות הפרט בלתי נסבלים ומדאיגים מאוד". לדברי אילן, "העמדה של זכויות הכלל לפני זכויות

בן דהן: אנחנו שוכחים מה קרה ליהדות ארה"ב – 70% נישואי תערובת. באירופה אותו הדבר. בעוד כמה שנים לא תהיה יהדות

הפרט, כפי שמציע בן דהן, היא מתכון בדוק למדינת הלכה או לפשיזם. בן דהן אומר שאין לו בעיה להיכלל בהגדרה של ציבור לא נאור ואכן אין ספק שהוא הרוויח את כרטיס הנסיעה לימי הביניים ביושר ובדין".

אילן הוסיף כי "הולך וגובר החשש שהמעבר מהשירות הציבורי לזירה הפוליטית עושה לבן דהן רק רע וחושף דעות ששמחנו לא להכיר כשהוא היה פקיד מדינה מצוין".

דבריו של בן דהן נאמרו לאחר שחברת הכנסת עליזה לביא מיש עתיד, שומרת מצוות, קראה ליישם בישראל מסלול של נישואים אזרחיים. הקלטה של דבריו הגיעה ל-nrg. "הניסיונות להשוות אותנו למה שקורה במדינות אחרות – אני מצטער – זה לא יילך", הגיב בן דהן. "זה אולי נעים ונחמד להגיד 'בואו נעשה פה נישואים אזרחיים ונשיל מעצמנו הרבה מאוד חובות', אבל אנחנו שוכחים מה קרה ליהדות ארה"ב – 70% נישואי תערובת. באירופה אותו הדבר. בעוד כמה שנים לא תהיה יהדות".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?