פאטה מורגנה של שוויון בנטל

חדו"ש: "יש לברך על כל דחייה באישור דו"ח ועדת פרי"

ויכוח על הטלת סנקציות פליליות על תלמידי ישיבה שישתמטו משירות הביא לדחיית פרסום מסקנות ועדת השרים לשוויון בנטל

מאהל הפראיירים שהוקם בתל אביב בדרישה לשוויון בנטל 26.01.2012 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90מאהל הפראיירים בתל אביב, ינואר 2012. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

ועדת השרים לשוויון בנטל, בראשות השר יעקב פרי, לא הצליחה להגיע לסיכום בנוגע להטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס. הצעת החוק המקורית שמגבשת הוועדה ביקשה לקבוע כי אם תלמיד חרדי לא יתייצב לשירות אחרי גיל 21, הוא יהיה נתון לסנקציות פליליות כמו כל אזרח אחר.

אבל בדיון שנערך בלילה ביקשו חברי ועדת השרים משה (בוגי) יעלון, אורי אריאל ולימור לבנת כי סנקציות אלה לא יוטלו באופן אוטומטי, אלא רק בכפוף לשיקול דעתו של שר הביטחון. שר האוצר, יאיר לפיד, הבהיר בשיחת טלפון כי אינו מוכן לאפשרות זו. לכן סוכם כי הדיונים בין נציגי הסיעות יימשכו היום.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "יש לברך על כל דחייה באישור דו"ח ועדת פרי, גם אם מהסיבות הלגמרי לא נכונות. יש לקוות שבזמן הדחייה ראשי הקואליציה יתעשתו ויבינו שדו"ח ועדת פרי אינו צודק, אינו יעיל ואינו חוקתי. הדו"ח אינו מביא שוויון בנטל, אלא פאטה מורגנה של שוויון בנטל".

רגב ציין ש"על פי הדו"ח, בארבע השנים הקרובות לא רק שלא תהיה חובת גיוס לחרדים, אלא שקרוב ל-50 אלף בחורי ישיבות יקבלו פטור מלא משירות כלשהו. נראה שגם כאשר המפלגות החרדיות אינן בקואליציה, הן ממשיכות להלך אימים על הממשלה". לדברי רגב, "לא ניתן לשער את הנזק שייגרם לאמון הציבור במערכת הפוליטית וביש עתיד, כשהציבור יבין ששוב הונו אותו

החלת חובת השירות וחוק שירות ביטחון על כלל האוכלוסייה היא צעד הכרחי ביצירת שוויון בחברה הישראלית

ובמקום שוויון בנטל הוא קיבל גרסה נחותה של חוק טל. הדרך היחידה להגיע לשוויון בנטל היא להחיל מייד יעדי גיוס מחייבים, בהדרגה, על פי יכולות הצבא וצרכיו, שייאכפו באמצעות סנקציות כלכליות יעילות על הסרבנים".

מפלגתו של לפיד, יש עתיד, מסרה: "התנהלות שרי הליכוד-ביתנו בדיוני הוועדה לשוויון בנטל היא הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני... החלת חובת השירות וחוק שירות ביטחון על כלל האוכלוסייה היא צעד הכרחי ביצירת שוויון בחברה הישראלית, והיעדרה מעמיד בסכנה את המשך קיומה של הקואליציה".

מקור בליכוד-ביתנו אמר בתגובה לוואלה: "לא ברור לי על מה זועמים ביש עתיד ומדוע רגע אחרי שהסתיים הדיון, הם מייד תוקפים ומתלהמים. הגענו למעין דיון רציני, ולא נתעסק בספינים. לא ברור מדוע צריך לרוץ לתקשורת ולהטיח האשמות במקום להמשיך ולנהל את הדיון באופן ענייני עד שנגיע להסכמה".

כפי שפורסם בסוף השבוע, הצעת החוק שמגבשת הוועדה תקבע כי על כל צעיר חרדי להתייצב בגיל 17 לצו הראשון בלשכת הגיוס. מי שלא יתייצב, לא יועבר בעבורו תקציב לישיבה שבה הוא לומד. עד גיל 21 תינתן לתלמידי הישיבות אפשרות לדחות את שירותם הצבאי אחת לשנה, לשם לימוד תורה. דחיית השירות תותנה בהגשת תצהירים מטעם תלמיד הישיבה ומטעם ראש הישיבה. ראש הישיבה יחויב לערוך רישום נוכחות של תלמידיו. מי שנדחה שירותו "לשם לימוד תורה" יחויב בלימוד בישיבה בהיקף של 45 שעות שבועיות לפחות.

לידיעה בוואלה

לתגובת חדו"ש בוואלהאיך תוכל לפעול?