הכל בגלל טלית

חדו"ש: מעצר נשות הכותל – הידרדרות בחופש הדת

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, "התנכלות כזו של השלטון לחופש הדת ולמעמד האישה קיימת רק בקיצוניות שבמדינות האיסלאם הקיצוני"

דוד רובינגר, ''שחרור הכותל מחדש''. צילום של נשות הכותל, ליד צילום הצנחנים בכותל המערבידוד רובינגר, ''שחרור הכותל מחדש''. נשות הכותל ליד צילום הצנחנים בכותל המערבי. צילום, באדיבות נשות הכותל

ארבע נשים מארגון נשות הכותל עוכבו לחקירה אתמול, לאחר שהתעטפו בטלית מסורתית ברחבת הכותל. בהחלטה שהתקבלה ב-2003 קבע בג"ץ, כי נשות הכותל לא יורשו להתעטף בטלית ברחבת הכותל.

בדיווח ב-ynet מצוין, כי מאז החלטת בג"ץ נהגו נשות הכותל להתעטף בטלית מקושטת וצבעונית. כך תפילותיהן לא עוררו סערה. ארבע הנשים שבאו לתפילה אתמול היו מצוידות בטלית מסורתית, שבה מתעטפים גם גברים, שצבעה לבן ובה שני פסים שחורים.

"מעצרן של ארבע מנשות הכותל על רקע אמונתן הוא אבן דרך בהתדרדרות חופש הדת בישראל", אומר סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן. "התנכלות כזו של השלטון לחופש הדת ולמעמד האישה קיימת רק בקיצוניות שבמדינות האסלאם הקיצוני. במקום לחקור את נשות הכותל, ראוי שהמשטרה תמצא את הבריונים התוקפים אותן שוב ושוב ותטפל בהם".

"המשטרה החליטה להתלבש על העניין של הטליתות", אמרה מנהלת ארגון נשות הכותל לזלי זקס. "הגיעו להתפלל כ-40

המשטרה החליטה להתלבש על העניין של הטליתות. הגיעו להתפלל כ-40 נשים. הם עצרו את כל אלה שהיו עם טליתות מסורתיות

נשים. הם עצרו את כל אלה שהיו עם טליתות מסורתיות". לדבריה, התפילה אתמול היתה לרגל פתיחת חודש הסליחות.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי אין זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שנשות הכותל מתעטפות בטליתות ברחבת הכותל ו"מפירות באופן מוצהר ופרובוקטיבי את החלטת בג"ץ. נשות הארגון הוזהרו בעבר וגם היום, אך הן סירבו להישמע להוראות השוטרים ולפיכך עוכבו לחקירה".

במחווה לתצלומו המפורסם, שבו נראים צנחנים ליד הכותל לאחר כיבוש האתר ב-1967, צילם דוד רובינגר, חתן פרס ישראל, את נשות הכותל. הצילום העכשווי מכונה "שחרור הכותל מחדש".

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, אמרה לnrg-: "אנו מאמינות כי יש לשחרר את הכותל מחדש, משום שהשתלטה עליו קבוצה קיצונית חרדית המשליטה אורחות חיים מחניקות. הקורבנות הראשונים להשתלטות חרדית זו הן הנשים".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?