אין מנוס

בתי"ד רבניים: לנקוט הליכים פליליים נגד סרבני גט

בתי דין בחיפה ובירושלים החליטו, לראשונה, כי יש להעמיד לדין פלילי גברים המסרבים לתת גט לנשותיהם במשך שנים ארוכות

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בתי הדין הרבניים בירושלים ובחיפה מימשו בשבועות האחרונים את הנחיית פרקליט המדינה, שי ניצן, שלפיה יש לנקוט הליכים פליליים נגד סרבני גט. שני בתי הדין הרבניים הוציאו פסקי דין המחייבים, לראשונה, נקיטת הליכים פליליים נגד סרבני גט, שהועברו לטיפולה של הפרקליטות.

במסגרת ההליכים הפליליים עשוי בית המשפט להטיל על סרבני גט עונש מאסר לתקופה של עד ארבע שנים, בתנאים קשים יותר. אם עדיין לא יתנו את הגט, ייתכן שעונש דומה יושת עליהם מפעם לפעם. סרבני גט שיישלחו לכלא לאחר שיעמדו לדין פלילי לא יוכלו לשבת זה עם זה או עם אסירים אזרחיים, אלא יוחזקו עם אסירים פליליים אחרים. לדברי הנהלת בתי הדין, מצב זה יגביר את הלחץ על סרבני הגט.

סרבני גט שיישלחו לכלא לאחר שיעמדו לדין פלילי לא יוכלו לשבת עם אסירים אזרחיים, אלא יוחזקו עם אסירים פליליים אחרים

בית הדין הרבני בירושלים דן בסוף מאי בתיק של גבר שכבר נושא בעונש של 15 שנות מאסר, מכיוון שהוא מסרב לתת גט לאשתו זה 20 שנה. ב-News1 נכתב שבית הדין קבע כי מכיוון שהמאסר הממושך וכל צווי ההגבלה הרלוונטיים שכבר הוטלו על הבעל לא גרמו לא לחזור בו מסרבנותו, אין מנוס מהחמרת הצעדים הננקטים נגדו.

בית הדין הרבני בחיפה דן החודש במה שהגדיר "אחד התיקים הקשים בעניין עגינות". בני הזוג נישאו בארצות הברית ב-1979. בשנת 2000 ביקשה האשה גט ובית הדין הרבני בלוס אנג'לס הורה לבעל כעבור שלוש שנים לתת לה גט. שנתיים לאחר מכן ניתן פסק דין אזרחי שחייב אותם להתגרש. למרות זאת, עד היום מסרב הבעל להעניק גט לבת זוגו לשעבר.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?