שיעורים ברמייה

תלמודי תורה הונו את המדינה במיליונים

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: גדולי התורה נושאים באחריות

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקראוון במודיעין עילית (למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חוקרי המשטרה פשטו ביום ראשון על מוסדות חרדיים בירושלים ובביתר עילית, בחשד שהונו את המדינה במיליוני שקלים וקיבלו מלגות בעד רשימות פיקטיביות של תלמידים בתלמודי תורה. החוקרים החרימו מסמכים, מחשבים, כלי רכב שהיו בבעלות מנהלי תלמודי התורה וכספים. נעצרו חמישה חשודים ולדברי המשטרה, יהיו מעצרים נוספים בפרשה.

ב-nrg מצוין כי החיפוש נערך במוסד החינוכי "תפארת תורה" שבביתר עלית, במוסד "זאת הברכה" ברחוב יעקובסון בירושלים ובמוסד נוסף ברחוב עזרא בירושלים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "האחריות לפרשיות החשדות להונאה ודיווחים פיקטיביים הנחשפות שוב ושוב במוסדות החינוך החרדיים מוטלת בראש ובראשונה על 'גדולי התורה'. הרבנים החרדים מסרבים לצאת למאבק בישיבות ובתלמודי תורה הגונבים את כספי המדינה ולהודיע שלא ייתנו גיבוי לגנבים. התוצאה היא שבציבור החרדי מתאפשרת התפישה שכספי המדינה הם הפקר ושמותר להוציא ממנה כספים במרמה".

לדברי רגב, "כך הפך החינוך החרדי למזוהה יותר מכל מערכת חינוך אחרת עם פרשיות של מרמה, גניבה, תלמידים

בשנה שעברה נחשף בביקורת של משרד החינוך, כי כ-10% מהאברכים ומבחורי הישיבות הונו את המדינה

פיקטיביים והונאת המדינה. גם אם כספי המדינה הציונית אינם נחשבים בעיני גדולי התורה כראויים להגנתם, היה אפשר לצפות שידאגו לפחות לנזק החינוכי הקשה שנגרם לאלפי תלמידים (אמיתיים), שזו הדוגמה החינוכית שהם מקבלים מהמנהלים שלהם, והנזק לתדמיתה של היהדות בעיני הציבור הרחב".

בידיעה באתר ואלה נכתב כי בשנה שעברה נחשף בביקורת של משרד החינוך, כי כ-10% מהאברכים ומבחורי הישיבות הונו את המדינה. הם דיווחו כי הם לומדים במוסדות תורניים וכך קיבלו מלגה חודשית, אף על פי שבפועל לא למדו כלל. בעקבות החשיפה שלל משרד החינוך את קצבתם של כ-10,000 אברכים. למרות חשיפה ההונאה, הסכום יועבר בחזרה לתקציב לקצבאות האברכים, כדי להגדיל את הקצבה.

במרס השנה עצרו חוקרי מפלג ההונאה במשטרת ירושלים שלושה חרדים, בחשד שהונו את משרד החינוך וקיבלו כספים בעד אברכים הלומדים בכולל פיקטיבי.

לידיעה ב-nrg

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?