ישראבלוף בתעסוקה

המבקר: תוכניות הממשלה להוצאת חרדים לעבודה נכשלו

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הממשלה מעדיפה להמשיך למכור את עתיד המשק למפלגות החרדיות"

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

מבקר המדינה היוצא, מיכל לינדנשטראוס, מטיל בדו"ח האחרון שלו ספק כבד ביכולתה של המדינה להגיע ליעדים המוצהרים לשילוב חרדים בשוק העבודה. משרדי ממשלה וגופים ציבוריים העוסקים בשילוב חרדים בשוק העבודה, ובראשם משרד התמ"ת, סבורים כי בזכות תוכניות לעידוד תעסוקה ולימודים גבוהים, אפשר יהיה להשיג את יעדי הממשלה להשתתפות חרדים בשוק העבודה ב-2020 – 63% לגברים ולנשים (לעומת 40% בקרב גברים חרדים ו-57% בקרב נשים חרדיות ב-2008).

בדו"ח סוקר המבקר את התוכניות הממשלתיות לשילוב חרדים בעבודה ובמוסדות אקדמיים. לפי הדו"ח, בין 2005 ל-2010 בוצעו 1,600 השמות בעבודה של גברים חרדים בלבד, ואילו כדי להשיג את היעד הממשלתי נדרשת תוספת של 9,200 חרדים לשוק העבודה בכל שנה.

 ב"TheMarker" נכתב כי המבקר ציין גם שבתוכניות ההשמה יש יותר השתתפות של נשים מאשר של גברים, אף שגברים אמורים להיות במוקד הפעילות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה שלא להסיק מחשיפות המבקר כי תוכניות

בין 2005 ל-2010 בוצעו 1,600 השמות בעבודה של גברים חרדים בלבד

המדינה לשילוב חרדים בעבודה אינן אלא ישראבלוף. המבקר, כמו כל בכירי הכלכלנים מתריע שהמחדל החמור עלול להביא למשבר קשה במשק. אבל הממשלה מעדיפה להמשיך למכור את עתיד המשק למפלגות החרדיות. היא מתנהגת כאילו היא חושבת שאפשר לשלב את החרדים באמצעות הצהרות ודיבורים. בפועל מי שרוצה לשלב את החרדים בעבודה חייב להגביל את מספר התלמידים בישיבות ולהתנות הטבות רווחה ודיור במיצוי כושר ההשתכרות. כדאי שבכיר הקואליציה יזכרו – כשתוקם ועדת החקירה יהיה ברור לגמרי מי אחראי".

לינדנשטראוס כותב על הצורך הכלכלי הטמון בשילובם של חרדים בשוק העבודה ומציין כי "שיעור ההשתתפות הנמוך בכוח העבודה מאיים על התפתחות הכלכלה בישראל". את עיקר הביקורת בתחום של שילוב חרדים בתעסוקה מפנה לינדנשטראוס למשרד התמ"ת, שבאחריותו לעודד תעסוקת חרדים ולהשיג את היעד הממשלתי. לפי הביקורת, המשרד לא עמד ביעדי הגדלת התעסוקה בקרב החרדים.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?