מתנת בחירות

תוכנית לפיד לגיוס תלמידי הישיבות – פטור גורף לכולם

יאיר לפיד הציע לפטור תלמידי ישיבות מגיוס לחמש שנים. מנכ"ל חדו"ש: זה סופו של צבא העם

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90 יאיר לפיד. בניגוד לעקרונות בג"ץ. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מביע דאגה עמוקה מתוכנית הפטור הגורף לתלמידי הישיבות שהציג יאיר לפיד וקורא לו לחזור ממנה לאלתר. לדברי רגב, "כוונותיו של לפיד טובות, אבל אם התוכנית לפטור גורף לחמש שנים תיושם זה יהיה סופו של צבא העם והנצחה של האפליה בין דם לדם. המפלגות החרדיות לא יכלו לקוות למתנה גדולה יותר".

רגב מציין, ש"לא רק שהתוכנית עומדת בסתירה מוחלטת לפסק הדין של בג"ץ ולפיכך אף חוקיותה מוטלת בספק, אלא שהסיכוי שאחרי חמש שנים של פטור גורף לבחורי הישיבות יגויס אפילו בחור ישיבה אחד אינו קיים". לדבריו, "אין מניעה לקיים תקופת מעבר, אבל יש להחיל מייד את העיקרון שלפיו תיקבע מכסת פטורים מצומצמת והצבא הוא שיקבע על פי שיקולים ענייניים את מי הוא רוצה לחייל. רק כך יש סיכוי שנגיע לשירות שוויוני לכל".

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן, מזכיר בבלוג "משגיח כשרות" כי לפיד אמר: "הפתרון הוא פשוט: כולם צריכים לשרת". אבל התוכנית שהציג לפיד תעניק פטור גורף לתלמידי הישיבות. הפטור לתלמידי הישיבות יינתן מייד. שירות החובה לכל, לעומת זה, יונהג בעוד חמש שנים – תקופה שמשולה לנצח בפוליטיקה הישראלית. הנורמה שתיקבע בחמש השנים האלה היא שכל בחור ישיבה חרדי מקבל פטור.

"הנימוק העיקרי לפטור שמציע לפיד הוא הרצון לשלב את החרדים בשוק העבודה. אין שום צורך להעניק לחרדים פטור מלא כדי להוציא אותם לשוק העבודה. כל מה שצריך הוא להקטין בהרבה את ההקצבות וההטבות לאברכים ולא תהיה להם ברירה אלא

הסיכוי שאחרי חמש שנים של פטור גורף לבחורי הישיבות יגויס אפילו בחור ישיבה אחד אינו קיים

לצאת לעבודה", כותב אילן.

לפיד הציג את תוכניתו בכנס היסוד של מפלגת "יש עתיד", שהתקיים בבית התפוצות בתל אביב. ב"הארץ" נכתב כי לפיד פנה לחרדים ואמר: "אנחנו לא שונאים אתכם. אין פה מסר אנטי חרדי. אנחנו פשוט לא יכולים לממן אתכם יותר ולא יכולים לשרת לבד את המדינה".

בג"ץ פסל את חוק טל, בנימוק שמדובר בחוק לא חוקתי. התוכנית שהציג לפיד מרחיקת לכת הרבה יותר מחוק טל. כלומר, היא הרבה יותר לא חוקתית מהחוק. אם תוכנית לפיד תאושר, כל בן 18 לא חרדי יוכל לעתור לבג"ץ ולבקש לא לשרת.

תוכניתו של לפיד סופגת ביקורת מכל עבר. ש"ס הגיבה: "אם רק היית לומד את הנושא ומעמיק מעט היית מגלה שלומדי היהדות אינם מקבלים קצבאות מיוחדות ורוב מוחלט של הציבור הדתי-מסורתי שירת בצה"ל ביחידות קרביות ובסיירות מובחרות בזמן שאתה הסתערת על עיתונים ישנים בג'בלאות עיתון 'במחנה'", נכתב ב-nrg.

ח״כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת העבודה, אומר: "המתווה שמציע יאיר לפיד לחוק טל מנוגד לחלוטין לעקרונות שהתווה בג״ץ. הוא אינו שוויוני ואינו מוביל לתהליך של השתלבות, אלא להיפך".

ח"כ הרב חיים אמסלם, שפרש מש"ס והקים את תנועת "עם שלם", אומר: "המובחרים המעטים אשר ממיתים את עצמם באוהלה של תורה באמת, הם נושאי הלפיד של העם היהודי ויש לאפשר להם לימוד רציני ומעמיק ללא הפרעות. לכל היתר יש למצוא את הנוסחה הנכונה לשלבם בנשיאה בנטל ובשוק העבודה. לכך מסכים רוב עם ישראל וגם חלק גדול מהציבור החרדי".

לפוסט ב"משגיח כשרות"

 לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב-"nrg"איך תוכל לפעול?