זמן המקל

שחר אילן: יש גבול למה שאפשר להשיג עם גזרים

בכתבה ב-"Jerusalem Post" העוסקת בעלייה בהיקף התעסוקה של חרדים אומר סמנכ"ל חדו"ש, כי הממשלה היחידה שלחצה על חרדים לצאת לשוק העבודה היתה ממשלת שרון

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתאברכים בכולל במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אומר כי המאמצים להרחיב את השתתפות הגברים החרדים בכוח העבודה מניבים לאחרונה תוצאות חיוביות. עם זאת, הוא חושש כי העלייה המורגשת בהשתתפות חרדית בכוח העבודה עלולה להיעצר, אלא אם כן יינקטו אמצעים דחופים.

בכתבה המתפרסמת בעיתון "Jerusalem Post" הוא אומר עוד, כי העלייה בתעסוקה של גברים חרדים נובעת מהשקעה מתמשכת בעשר השנים האחרונות, שיעדה היה שילוב של החרדים בעבודה. מקור נוסף לעלייה בהשתתפות של חרדים בכוח העבודה היה רפורמות חיוניות שביצעה הממשלה בראשותו של אריאל שרון, שקיצצה את קצבאות הילדים. באותה ממשלה לא נכללו מפלגות חרדיות.

הכתבה ב-"Jerusalem Post" בוחנת אם העלייה המורגשת לאחרונה בתעסוקה של גברים חרדים היא בת קיימא. העיתון בוחן אם בעקבות העלייה בהשתתפות של חרדים בכוח העבודה אפשר לדבר על עלייתו של מעמד בינוני חרדי.

עד 2002 קיבלו משפחות קצבה של 170 שקל לכל אחד מארבעת הילדים הראשונים, אבל 850 שקל החל מהילד החמישי. לאחר הרפורמה של 2003, קצבאות הילדים קוצצו ל-150 שקל לילד, בלי קשר למספר הילדים במשפחה.

אם רוצים לראות את רוב הגברים החרדים יוצאים לעבוד, יש לגרום לכך שההחלטה להישאר בישיבה לא תהיה משתלמת

"יש גבול למה שאפשר להשיג בעזרת גזרים בלבד", אומר אילן. "יש צורך גם בהפעלת לחץ. הממשלה היחידה שלחצה על החרדים לצאת לעבודה היתה ממשלת שרון. הרבה ממה שאנחנו רואים עכשיו הוא תוצאה של מה שנעשה בזמנה. מאז לא היו מקלות, רק גזרים, בגלל הכוח של החרדים בקואליציות".

אילן מאמין שהעלייה בהשתתפות של החרדים בכוח העבודה תדעך, אלא אם כן יקוצצו הקצבאות לתלמידי ישיבה. "אם רוצים לראות את רוב הגברים החרדים יוצאים לעבוד, יש לגרום לכך שההחלטה להישאר בישיבה לא תהיה משתלמת", הוא אומר.

כל אברך הלומד בכולל יכול לקבל מלגות והטבות ממשלתיות בסך של בין 4,000 ל-5,000 שקל בחודש, שאליהן מתווספות תרומות שמקבל הכולל. לאדם חסר השכלה גבוהה קשה להשיג שכר גבוה יותר באמצעות עבודה. לכן יש לחרדים תמריץ כלכלי מועט לצאת לעבודה, בעיקר אם עליהם לשאת בהוצאות על טיפול בילדיהם במקרה ששני ההורים יוצאים לעבוד.

לכתבה ב-"Jerusalem Post"איך תוכל לפעול?