מקוואות במקום מתנ"סים

משרד השיכון בונה מקוואות במיליוני שקלים

מימון הקמת מוסדות דת כלל אינו תפקידו של משרד השיכון, אלא של המשרד לשירותי דת

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מש''ס באתר בניה בירושלים 22.07.10 .צילום: יוסי זמיר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס,באתר בנייה בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ראשי רשויות מקומיות שפנו למשרד הבינוי והשיכון כדי לקבל סיוע להקמת מבנים לשירות הציבור, כמו מתנ"סים או מעונות יום, קיבלו מימון בסך מיליוני שקלים המיועדים לצורך שונה לגמרי – הקמת מוסדות דת כמו מקוואות. רנית נחום-הלוי, שמדווחת על כך ב"TheMarker", מציינת כי מימון מוסדות דת כלל אינו באחריותו של המשרד.

באתר האינטרנט של משרד השיכון מפורטים היעדים שהוא מחויב לתקצב, בהם מוסדות תרבות, מתנ"סים, אולמות מופעים וספריות; מוסדות חינוך; מוסדות רווחה כמו מעונות יום ומועדוני קשישים ומוסדות ספורט. למימון מוסדות דת, נכתב באתר, אחראי המשרד לשירותי דת.

בשנים האחרונות העביר משרד השיכון 1.56 מיליון שקל להקמת מקווה בראש העין, 4.1 מיליון שקל למוסדות דת במודיעין, כ-2 מיליון שקל למקווה בבת ים ו-3 מיליון שקל למקווה וכביש המוביל אל המקווה בצור הדסה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא למבקר המדינה לפתוח בחקירת בניית המקוואות על ידי משרד הבינוי והשיכון. לדברי רגב, "משרד הבינוי והשיכון חדל לממן מבני דת לפני שנים, וטוב שכך. המשרד לשירותי דת בונה ומשפץ עשרות מקוואות בשנה ואין צורך בתקציב נוסף לעניין זה. לכן קיים חשד כבד שאין כל בסיס חוקי למימון המקוואות ומדובר בעצם הכספים ייחודיים שניתנו בצורה בלתי תקינה".

רגב הוסיף: "זה עוד מקרה שבו שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מתייחס למשרד כאילו הוא המשרד לבינוי חרדי. אטיאס לא מפסיק להעביר הטבות תקציביות לדיור חרדי, עכשיו מתברר שהוא גם שופך כספים על מקוואות. ראש הממשלה חייב להעמיד

מנכ"ל חדו"ש: זה עוד מקרה שבו שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מתייחס למשרד כאילו הוא המשרד לבינוי חרדי

את אטיאס במקום ולמנוע ממנו להמשיך לרוקן את הקופה הציבורית".

בדיון שהיה במאי 2011 במועצה האזורית מטה יהודה עלה לסדר היום אישור תקציב שניתן על ידי משרד השיכון להקמת מקווה. לחברי המועצה היתה לא מעט ביקורת על המהלך. "עד היום לא קרה לי מקרה כזה", אמר ראש המועצה, משה דדון. "קיבלתי בפקס שתי הרשאות ממשרד השיכון לבניית מקווה בצור הדסה, בלי לבקש".

יו"ר ועד היישוב ציין כי צור הדסה סובל מחוסר בתשתיות ציבוריות וממצוקה קשה במבני ציבור כמו מתנ"ס, מרכז חוגים, מרכז מוסיקה, מרכז לקשיש וכדומה. "למבנים אלה מדינת ישראל לא מוצאת את המשאבים. אני תמה ומתבייש שמשרד השיכון מוצא את הכסף למקווה ולא מוצא את הכסף למבני ציבור שמיועדים לכלל התושבים", אמר.

הפניית תקציבים לבניית מקוואות כנראה אינה תקלה מקרית. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, הגיע לאחרונה לטקס חנוכת המקווה בשכונת נווה אפק בראש העין. אטיאס הדגיש כי הסיוע ניתן משום שמדובר במקווה הראשון שמוקם באזור השכונות שנבנו לפני 20 שנה. ראש העירייה, משה סיני, הודה על התמיכה אבל אמר שבשכונה חסרים מוסדות ציבור נוספים, ובהם מעונות יום.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה, בין השאר: "בין 2008-2005 פורק משרד הדתות ובשנים אלה תקציבי מוסדות דת היו במשרד הבינוי והשיכון. בנייתם של ספיחים אחרונים של מוסדות דת מאותה תקופה מסתיימת כעת".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?