גיוס בדשדוש

ליברמן מתנגד להארכת חוק טל בחמש שנים

סמנכ"ל חדו"ש: יש לקוות שחבירתו של ליברמן לאהוד ברק תיצור גוש חוסם ליוזמת נתניהו להאריך את החוק בחמש שנים, כדי לקנות עוד כמה חודשי שלטון

שר החוץ, אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ושר הפנים, אלי ישי מש''ס במליאת הכנסת 18.10.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שר החוץ, אביגדור ליברמן, ושר הפנים, אלי ישי, במליאת הכנסת. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב צפויה התנגדות נרחבת לכוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להאריך בחמש שנים את חוק טל. מלבד שר הביטחון, אהוד ברק, יתנגדו להארכת החוק המסדיר את הפטור משירות צבאי לחרדים שאר שרי מפלגתו, מפלגת העצמאות, השר משה יעלון ושרי ישראל ביתנו בראשות שר החוץ, אביגדור ליברמן.

ברק מתכוון להציע כי תוקף החוק יוארך בשנה אחת בלבד. לפי הצעתו, בשנה זאת תגובש הצעת חוק חלופית, שלפיה כלל האזרחים יחויבו בשירות צבאי או בשירות אזרחי. ליברמן ושרי ישראל ביתנו כבר הבהירו כי יתנגדו לכל הארכה של חוק טל. ליברמן טוען כי יש להפסיק את ההסדר לחלוטין בתחילת השנה. ההתנגדות עלולה להוביל למשבר קואליציוני חריף, מכיוון שש"ס תומכת בהארכת תוקף החוק.

תוקפו של חוק טל עומד לפוג בחודשים הקרובים. כיום משרתים בצה"ל כ-2,000 חרדים בלבד, ובכל שנה מקבלים כ-8,000 תלמידי ישיבות פטור משירות. הכוונה להאריך את תוקפו של החוק בחמש שנים מעוררת כעס גם בקרב בכירים בצה"ל, משום שלדעתם הוא פוגע בעקרון שוויון הגיוס לצבא.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, "מברך על ששר הביטחון מבין שמחדל חוק טל אינו יכול להימשך ועל החלטת יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחבור אליו". אילן מקווה "שהדבר ייצור גוש חוסם ליוזמת נתניהו להאריך את החוק בחמש שנים, כדי לקנות עוד

הכוונה להאריך את תוקפו של החוק בחמש שנים מעוררת כעס גם בקרב בכירים בצה"ל, משום שלדעתם הוא פוגע בעקרון שוויון הגיוס לצבא

כמה חודשי שלטון. תוכנית ברק להאריך את חוק טל בשנה אחת בלבד ולשקול רפורמה מרחיקת לכת בחוק היא צעד נכון בכיוון הנכון, של סיום האפליה בין דם לדם. החוק מדשדש בגלל מחדלי ההנהגה החרדית ומשרד האוצר, וצה"ל מתריע כי בגלל השתמטות החרדים צפוי מחסור חמור בחיילים. כל יום נוסף בלי רפורמה מרחיקת לכת בחוק טל גורם נזק אדיר לעתיד המדינה".

לפי הצעתו של ברק, היקף החרדים שיגויסו לצבא ייקבע לפי מספרם של אלה הנחשבים עילויים בתורה. כך ביקש לעשות ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, שהתיר למספר מוגבל של עילויים לא להתגייס. ברק גם מבקש כי להצעת החוק שתגובש יינתן מעמד מיוחד. בסיעות החרדיות מטילים ספק ביכולתו של ברק להביא לביטול חוק טל.

ח"כ נסים זאב מש"ס טען: "אי אפשר לכפות גיוס על כלל החרדים. הדרך הנכונה היא להמשיך בהסדר הקיים ולפתוח יותר ערוצים לגיוס חרדים לצה"ל".

גם בסיעות הערביות בכנסת מתנגדים להצעתו של ברק. "אם ברק מבקש לשנות את המצב הקיים ולגייס את האזרחים הערבים, הוא יגרום לעימות חזיתי", מזהיר יו"ר חד"ש מוחמד ברכה.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?