אלימות בקלפי

"משמרות הצניעות" מנעו מנשים להצביע בירושלים

מנכ"ל חדו"ש: פיצוץ מהלך הבחירות והפגיעה הבוטה במעמדן של הנשים מלמדים על הצורך בחשיבה מחודשת על יחסה של העירייה לשכונות החרדיות

נשים חילוניות שרות ורוקדו מול הפגנת שבת חרדית בירושלים. 23.07.2011. צילום: קובי גדעון פלאש 90.נשים שרות ורוקדות מול הפגנה חרדית בירושלים. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

גברים חרדים מנעו מעשרות נשים חרדיות להצביע בבחירות למינהל הקהילתי במאה שערים בשבוע שעבר. "כיכר השבת" מדווח, כי בבחירות שהיו ביום שלישי באו עשרות גברים לקלפי ג', שהיתה ברחוב שטראוס, סמוך למאה שערים. המאבק הגיע לשיאו לאחר שההצבעה הסתיימה. גברים רעולי פנים נכנסו אל החדר שבו הוצבה הקלפי וקרעו את התיבה שבה היו פתקי ההצבעה. הקלפי נפסלה.

ניצב ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, הקים צוות חקירה מיוחד בעקבות האירועים בקלפי. גם בשכונת גאולה ובשכונת הבוכרים נשים הצביעו בנפרד מגברים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, דרש בעקבות האירועים מהעירייה לפסול את הבחירות ולשקול אם יש מקום לקיים בכלל מינהל עצמי עירוני בשכונות החרדיות. לדברי רגב, פיצוץ מהלך הבחירות והפגיעה הבוטה במעמדן של הנשים המצביעות מלמד על הצורך בחשיבה מחודשת על יחסה של העירייה לשכונות אלה, אשר מתברר כי מתגוררת בהן אוכלוסייה קיצונית, שמדהימה אפילו את הנציגות הפוליטית החרדית. אם יקוימו בעתיד בחירות, הדגיש רגב, התנאי חייב להיות יישום עקרון שוויון מעמד האישה ומניעת כל ניסיון להתנכל לנשים במהלכן.

לדברי רגב, הניסיון המצטבר מלמד שהפרדה וולונטרית היא כיסוי לאפליה ולקיפוח של נשים ולא ייתכן שהדבר יקרה בהליך דמוקרטי שיוזמת עיריית ירושלים. לכן יש להתייחס בחשדנות מכאן ואילך גם לניסיונות של הפרדה וולונטרית בבחירות. הוא הדגיש שבעבר התנגדו אותם חוגים להצבעת נשים בכלל, וקיבלו על עצמם את עקרונות המדינה בעניין זה. "אם השכונות החרדיות אינן מסוגלות לקיים הליך בחירות שוויוני ותקין, כמתחייב בשלטון המקומי בישראל, אולי הן אינן מוכנות למינהל עצמי עירוני וראוי שהעירייה תמשוך את תמיכתה הכספית והארגונית מכל מינהל שאינו מפנים את ערכי השוויון של המדינה", אמר רגב.

זמן קצר לפני שהחלה ההתפרעות בקלפי ביקר במקום ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. ברקת אמר: "החוק מחייב פתיחות במרחב הציבורי וכך זה צריך להיות בירושלים". לאחר שראש העירייה וסגניו החרדים עזבו את הקלפיות החלה המהומה. עשרות גברים שהגיעו לקלפי ברחוב שטראוס מנעו בכוח כניסה של מצביעות וצעקו "נשים החוצה", "אתן הורסות את גדרי הצניעות".

אנחנו נשים חרדיות וצנועות. מי הם האנשים שקוראים לעצמם חרדים שיוציאו אותנו בכוח מהקלפי? איפה זה כתוב בהלכה?

רבקה, אחת הנשים שסולקו מהקלפי אמרה ביום הבחירות: "זה כישלון של עיריית ירושלים. איך ייתכן שבקלפי כזה רגיש של מאה שערים לא הציבו אפילו מאבטח אחד? זה מחדל! אנחנו נשים חרדיות וצנועות. מי הם אותם אנשים שקוראים לעצמם חרדים שיוציאו אותנו בכוח מהקלפי? איפה זה כתוב בהלכה?" סימנים מקדימים לתקרית האלימה היו זמן מה לפני פתיחת הקלפיות.

יממה לפני הבחירות דיווח יוסי אלי ב-nrg, כי העירייה תשלח פקחים לשכונת גאולה, לשכונת הבוכרים ולמאה שערים, כדי לוודא שלא תהיה אפליית נשים בבחירות. רבני השכונות להפעיל את "משמרות הצניעות" כדי לוודא שתהיה חציצה בין גברים לנשים. על הכוונה להפריד בין נשים לגברים בקלפי דיווח nrg כשלושה שבועות לפני הבחירות. אז נודע כי ועדת הבחירות החליטה שההצבעה בשכונות החרדיות תהיה באותו חדר, אבל בשתי קלפיות נפרדות, וכי חוצץ יפריד בין הנשים לגברים. לאחר הפרסום לחץ ברקת על נציגי המינהל בשכונות לקיים את הבחירות ללא הפרדה.

בעוד בעירייה החליטו לשלוח צוותים שימנעו הפרדה, רבני השכונות, הרב אברהם קופשיץ והרב נפתלי נוסבוים, החליטו להציב סדרנים בכל שש הקלפיות החרדיות כדי לוודא שקיימת הפרדה. יו"ר המינהל הקהילתי המכהן של שכונת גאולה, הרב יעקב פרטיג, אף הבהיר כי בקלפיות שבאחריותו תהיה הפרדה. "מבחינתי, הבחירות מעבירות את המסר של הרבנים ושל 'טוהר המחנה'. אני מקווה שיום הבחירות יעבור בשקט ולא חושב שצריכה להיות בעיה", אמר. אגודת "טוהר המחנה" מוכרת יותר בכינויה "משמרות הצניעות".

ראש המינהל לחברה, תרבות ופנאי בעירייה, יוסי שרעבי, אמר לפני הבחירות: "ההפרדה לא חוקית, ואנו לא נאפשר זאת". אבל סגן ראש עיריית ירושלים, הרב יוסף דייטש מיהדות התורה, אמר כי אי אפשר למנוע מן הציבור החרדי לקיים את מצוות ההפרדה.

לידיעה על הוצאת נשים מהקלפי ב"כיכר השבת"

לידיעה על ההתפרעות בקלפי ב"כיכר השבת"

לידיעה על ההיערכות לבחירות ב-nrgאיך תוכל לפעול?