גדול הפוסקים נגד ההפרדה

דברי הרב אלישיב – מבחן אמיתי לציבור החרדי

ב"ישראל היום" נכתב שהרב אמר כי אי אפשר לכפות הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי

הרב יוסף שלום אלישיב, צילום: בית השלום, ויקיפדיההרב יוסף שלום אלישיב, צילום: בית השלום, ויקיפדיה

אי אפשר לכפות הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי. כך אומר הרב יוסף שלום אלישיב, הנחשב גדול הפוסקים בציבור הליטאי. יהודה שלזינגר מצטט ב"ישראל היום" את עוזרו של הרב אלישיב, חיים כהן. לדברי כהן, הרב קיבל עדכון על הסערה הציבורית שקמה בשבועות האחרונים סביב הדרת נשים מהמרחב הציבורי.

על ההפרדה באוטובוסים אמר אלישיב: "טוב לעשות הידור כשמדובר בקו פרטי, אבל אי אפשר לחייב חברה ציבורית לעשות את זה. אפשר לשכנע, אפשר להסביר שכלכלית זה כדאי, אבל אי אפשר לכפות על חברה ציבורית דבר כזה".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "יש לברך על התבטאויותיו המתונות של הרב אלישיב, אבל המבחן האמיתי של הציבור החרדי הוא ביישום שלהן". לדברי אילן, "מתברר שאפילו ההנהגה החרדית הבינה שהקנאות והדרת הנשים הרחיקו לכת. השאלה היא אם הקנאים החרדים שומעים לרבנים רק כאשר הם מגבים את הקיצוניות או גם כאשר הם מובילים קו של מתינות והתנגדות לכפייה. שאלה חשובה הרבה יתר היא אם הציבור החרדי ימשיך להיכנע לקנאים ולאלימות שלהם או שיגלה את העוז להפסיק להיכנע למגיפת ההפרדה, ההדרה והאלימות. זהו מבחן חשוב מאין כמוהו. זה מבחן חשוב גם לתקשורת החרדית, שיכולה לגייס את הציבור למאבק באלימות של קנאי ההפרדה

אלישיב על קווי ההפרדה: טוב לעשות הידור כשמדובר בקו פרטי, אבל אי אפשר לחייב חברה ציבורית לעשות את זה

ויכולה להתעלם מדברי הרב אלישיב".

אילן אמר גם, שקשה להתעלם מכך ש"ביטאונו של הרב אלישיב, 'יתד נאמן', כתב בסוף השבוע שעבר שההפרדה בין גברים לנשים במחנות ההשמדה היא הוכחה שהפרדה היא דבר טבעי. פער של שמים וארץ פעור בין דברי הרב אלישיב לדברי התועבה של בעל הטור ישראל וורצל מ'יתד נאמן'. הציבור החרדי צריך לבחור בין השניים".

דבריו של הרב אלישיב עוררו סערה בציבור החרדי. האתר "כיכר השבת" קבע כי התייחסותו של הרב היתה מפתיעה. חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר: "הבעיה הגדולה היא הצפיפות הנוראית באוטובוסים בירושלים. כיום נוסעים נדחפים כמו בקר. צריך לשמור את כבוד האישה".

האתר "בחדרי חרדים" הכחיש את הדברים שיוחסו לרב. באתר נכתב כי מקורב לביתו של אלישיב אמר: "כל הגורמים עודכנו בדעתו של הרב. לצערנו, זו לא פעם ראשונה שגורמים אינטרסנטיים ולא מוסמכים שמציגים את עצמם כעוזרי הרב מפיצים שקרים. אנשים אחראים כבר יודעים מי מוסמך בבית הרב – ומי מדבר בשם עצמו".

לידיעה על דברי הרב אלישיב ב"ישראל היום"

 לידיעה על התגובות לדברי הרב

 לידיעה ב"כיכר השבת"

 לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?