היה הסכם?

למרות הסיכום, הרבנות מונעת מרבני צהר לחתן זוגות

ארגון רבני ההתיישבות טוען כי ההסכם עם צהר אינו חוקי וקורא לקחת מהם את תעודות רישום הנישואים

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

בתום ישיבה שנערכה בשבוע שעבר במועצת הרבנות הראשית, הוחלט להקים ועדה משותפת לרבנות ולארגון צהר, שתבחן את סוגיית הרישום לנישואים ועריכת החופות על ידי רבני צהר. הוועדה תבחן את טענות הארגון, כי מרבניו נמנעת עריכת חופות משיקולים שאינם ענייניים.

הישיבה היתה סוערת, מדווח קובי נחשוני ב-ynet. בסופה הוסכם כי עד שיפורסמו מסקנות הוועדה, תתוגבר אכיפת התקנות הקיימות. לפי תקנות אלה, רבני יישובים אינם מורשים להכיר בעורכי חופות שאינם עומדים בקריטריונים של הרבנות ואינם מופיעים ברשימה הסגורה שהיא מפרסמת. חברי המועצה הסכימו כי רב שיאפשר לרב יישוב לערוך חופות בתחום שבאחריותו יובא לוועדת המשמעת, שתוכל לנקוט נגדו צעדים מינהליים עד כדי שלילת הרישיון לרישום נישואים.

משמעות ההחלטה היא מכה לארגון צהר, שאמנם הצליח במאבק שניהל לקבלת תעודות נישואים, אבל חושק על ידי הרבנות מכיוון חדש. עד כה אישרו רבני צהר, דוד סתיו משהם ואלישיב קנוהל מגוש עציון, כל רב מחתן מרבני הארגון. מעתה נראה שהם לא יוכלו לעשות כן והארגון לא יוכל לערוך חופות במספר המבוקש.

בישיבה השתתפו לא רק חברי מועצת הרבנות, אלא גם רבנים נוספים, אבל נציגי צהר לא הוזמנו אליה. מקור ברבנות הסביר כי "רבנים אלו נמצאים בעיצומו של מאבק ציבורי, והיה חשש שיתעמתו בישיבה עם חברי המועצה ויגרמו לפיצוצה". השר לענייני דתות, יעקב מרגי, סיפר בישיבה כי לפני כמה חודשים החליט לעשות סדר בתחום רישום הנישואים. בהוראת הרב הראשי שלמה

צהר אמנם הצליח במאבק שניהל לקבלת תעודות נישואים, אבל חושק על ידי הרבנות מכיוון חדש

עמאר החל לטפל תחילה ברישום העל-אזורי (כמו זה של רבני צהר), המנוגד לתקנות. לדבריו, מסיבה זאת הודיע לצהר שלא יספק להם עוד תעודות רישום נישואים.

בעקבות הידיעה על ההסכם פנו למשרד לשירותי דת עשרות רבני יישובים ומועצות אזוריות, בדרישה לחזור לאלתר מההסכם המאפשר את המשך הפעילות של מיזם החתונות של צהר. הרבנים טוענים כי ההסכם אינו חוקי. הרב יוסף שלוש, יו"ר ארגון הרבנים הארצי בהתיישבות – המונה כ-50 רבנים מקומיים ברחבי הארץ – שיגר מכתב אל היועץ המשפטי עו"ד ישראל פת ובו הוא מלין על שיתוף הפעולה הלא-חוקי עם צהר.

הרב שלוש טוען כי לאחר שפורסמו ההבנות בין מרגי לצהר ביקש גם הוא, כרב האזורי דרום השרון, לפתוח סניפי רישום נישואים בתל אביב ובלוד ולקבל לצורך כך די תעודות, אך נענה במכתב, ובחוזר לכלל הרבנים, שהדבר אסור.

מארגון רבני צהר נמסר: "אנו קוראים למועצת הרבנות הראשית שלא להסיט את הדיון לכבודם של רבנים אלו או אחרים ולהתמקד בעשייה להגברת הנישואים על פי ההלכה... יציאת הארגון לבקש את עזרת הציבור לסייע במניעת המיזם נעשתה לאחר שכלו כל הקצין ומאמצים רבים שנמשכו שנים וכללו פנייה גם לרבנים הראשיים בבקשת עזרה".

לידיעה על ההסכם

לידיעה על התנגדות הרבנים להסכםאיך תוכל לפעול?