מנוע הדמוקרטיה

חולדאי מזהיר: ישראל הופכת למדינת הלכה

ראש עיריית תל אביב אמר כי אם התהליך שעליו הצביע יתממש, אזרחים עלולים לעזוב את המדינה

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimediaראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimedia

אם ישראל תהפןך למדינת הלכה, אזרחים עלולים לעזוב אותה, אמר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בשבת. "האם כל מי שנמצא פה עכשיו יישאר?" שאל חולדאי. "תהיה ועדת רבנים שתורה לראש הממשלה מה לעשות. אם כך יקרה, אני מאמין שלא כולם יישארו כאן".

למרות החשש שביטא מהפיכת ישראל למדינת הלכה, בהופעה באירוע תרבות אמר חולדאי כי הוא מבחין בשינויים חברתיים, ובהם עלייה בהשתתפות החרדית בכוח העבודה ושיפור במצבן של הנשים החרדיות.

לפי ידיעה ב"ג'רוזלם פוסט", חולדאי הדגיש כי תל אביב היא "המנוע והלב של הדמוקרטיה ומבצר הפלורליזם, המדע והמחקר, התרבות והאמנות, ביתו של כל מיעוט. זוהי מדינת ישראל שאליה שאפנו. זוהי מדינת ישראל כפי שהיא צריכה להיות

תהיה ועדת רבנים שתורה לראש הממשלה מה לעשות. אם כך יקרה, אני מאמין שלא כולם יישארו כאן

היום, חלק מהעולם המודרני", אמר.

לדבריו, העיקרון הדמוקרטי מטריד את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמחזיק בידיו תיקים ממשלתיים רבים והעיתון "ישראל היום" תומך בו ללא סייג.

הוא הזכיר את הצעד האחרון של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שהשתלט על העיתון האופוזיציוני הבולט "זמאן" והפך אותו לכלי תקשורת התומך בו ובשלטונו. "אנחנו עדיין לא שם", אמר חולדאי, אך הזכיר כי סימנים לכך שאותה תופעה קיימת גם בישראל. הוא ציין כי ארדואן משתמש בכלי הדמוקרטיים כדי להפוך את טורקיה למדינה הנשלטת על ידי השריעה – ההלכה המוסלמית.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?