שיעור ביתי

איך העזתי לקחת משם שני ילדים זכים

שנת הלימודים התחילה, אבל בנה של שרה אינפלד לא הולך לגן. בבלוג "משפחה מותרת" היא מוחה על הניסיון לאלץ אותה לשלוח את ילדיה למוסדות חינוך תורניים

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידים בבית ספר חרדי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בתה של שרה אינפלד לומדת בכיתה ב' בבית ספר לא דתי. בנה, בן ארבע וחצי, החל את שנת הלימודים בבית – ולא בגן הילדים. אינפלד, גרושה המגדלת את שני ילדיה לבדה, מסבירה בבלוג שלה כי בנה ממתין לפסיקת בית המשפט, שיחליט אם הוא יכול לשוב לגן הממלכתי שבו הוא לומד זה שלוש שנים.

ההתדיינות המשפטית החלה מכיוון שאבי ילדיה, גבר חרדי, והמדינה דורשים ממנה לשלוח אותם למוסדות חינוך תורניים. העוול שבגינו הגיעה אינפלד לבית המשפט, לדבריה, הוא החלטתה להפנות עורף לקהילה החרדית. "איך העזתי לקחת משם שני ילדים זכים וחפים, שבמקום שכל חייהם ייפטרו מלשלם ארנונה, יחממו את כיסאות הכויילל עם ישבנם הרך, בימים שבהם יש ביקורת של משרד הדתות כמובן, במקום זה העזתי לגדל אותם במקום מערבי שפוי שייתן להם, קודם כל, את הזכות לחשוב ולבחור", היא כותבת.

אינפלד גדלה בקהילה החרדית, אבל עזבה אותה בבגרותה. לפני כשנתיים הופיעה בסרט הדוקומנטרי "סוררת", המתאר את המאבק שלה ושל אישה נוספת שגם היא עזבה את העולם החרדי.

לא עוד החברים המוכרים, לא עוד בית הספר האהוב. ישימו על הילד ציצית, יכריחו את הילדה שלי ללבוש חצאית וללכת למקום זר ומפחיד

עכשיו, לדבריה, היא וילדיה נענשים על הפשע של שליחתם למוסדות חינוך לא דתיים. "לא עוד החברים המוכרים, לא עוד בית הספר האהוב. ישימו על הילד ציצית, יכריחו את הילדה שלי ללבוש חצאית וללכת למקום זר ומפחיד... מתוך תקווה סמויה שככל שהיא תשנא יותר את בית הספר החדש, ככל שהיא תסמיק יותר בעת התפילה, כשכל הילדות ימלמלו בחדווה ורק היא לא תדע מה לעשות, כך היא תשמח יותר לשמור שבת ולכבד את המועדים..."

אינפלד מתקוממת על הניסיון לכפות עליה ועל ילדיה אורח חיים המנוגד להשקפת עולמה. "כל עוד אצטרך כל חיי להקריב את הילדים לחברה עתיקה, מתנשאת, נצלנית, ובעיקר נוטשת, כל עוד אצטרך להחביא את דעותי, לשקר לילדי, לוותר על הכל כי העזתי לצאת משם, כי עצרתי את האונס, הבורות, צרות המוחין וחוסר כבוד האדם והברחתי משם את ילדי בזמן, ובכן, כל עוד זה קיים פה, מבחינתי הבסיס מעוות ולוקה בחסר", היא כותבת.

לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?