גם דמוקרטית, גם יהודית

לא הדת היא הבעיה, אלא האנטי-דמוקרטיה

הטענה שלא יכולה להתקיים מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית אינה נכונה, כותבת עורכת הדין רוני אלוני סדובניק

ח''כ מיכאל בן ארי, המזוהה עם חוגי כך, עמד בראש מפגיני הימין שהסתערו לעבר בית המשפט העליון. זאת במחאה על מעצרו של רבה של קרית ארבע דב ליאור. ,27.06.2011 צילום: קובי גדעון, פלאש 90.jpg  ח''כ מיכאל בן ארי בראש מפגיני הימין שהסתערו על בית המשפט העליון ביוני. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ההתבטאויות וההפגנות של כמה רבנים קיצוניים ותומכיהם לאחרונה הוציאו את המרצע מהשק, כותבת עורכת הדין רוני אלוני סדובניק: הם לא מקבלים את מרות חוקי המדינה, לא מכירים בשלטון הדמוקרטי ורואים בדת את החוקה המחייבת היחידה שלהם. "בל נטעה, זוהי המרדה והסתה חד-משמעית נגד אושיות הדמוקרטיה וכדאי שנפסיק להשלות את עצמנו כאילו ניתן לחיות בשלום עם אנשים המטיפים להחליף את המשטר הדמוקרטי", היא כותבת.

אלוני סדובניק מזכירה כי ההתקפות על בית המשפט העליון לא התחילו היום. ב-1999 פרסם העורך הראשי של אחד העיתונים הליטאיים מאמר, שבו קרא לתומכיו לפשוט אל בית המשפט העליון, ו"להפוך את 'היכלי השיש הנהדרים' לסנהדרין חדשה, שתפעל על-פי חוקת ההלכה". לדבריה, אי אפשר עוד להבליג על קריאות התיגר של קיצונים פונדמנטליסטים, המסיתים לפגוע בדמוקרטיה. על רקע ריבוי המקרים של פגיעה בזכויות בתחום

כדאי שנפסיק להשלות את עצמנו כאילו ניתן לחיות בשלום עם אנשים המטיפים להחליף את המשטר הדמוקרטי

החינוך ובבריאות, הפרת עקרונות השוויון ודריסת זכויות זרים, מיעוטים ונשים, יש להנהיג דמוקרטיה לוחמת ולא מתפשרת.

בשנים האחרונות גוברים הקולות הטוענים שמדינה יהודית אינה יכולה להיות דמוקרטית ושמדינה דמוקרטית אמיתית אינה יכולה להיות יהודית. "ברבות השנים חל אצלנו שיבוש בהבחנה הברורה בין גוף שהוא אנטי-דמוקרטי וגוף שהוא דתי. זו הסיבה שרבים בתוכנו חושבים שמי שרוצה מדינה דמוקרטית איתנה, שואף לפגוע בדת", היא כותבת, אבל דת ואנטי-דמוקרטיה אינן חייבות לדור בכפיפה אחת.

"הדת היהודית היא ערש תרבותנו, בעוד הדמוקרטיה היא ערש ערכינו ומוסריותנו. הבעיה אם כן איננה בדת שלנו, אלא בגופים שהם אנטי-דמוקרטיים, וכאלו יש גם חילוניים", כותבת אלוני סדובניק.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?