ללא השגחת רבנית

נשים דתיות עתרו לבג"ץ: מבקשות לטבול בלי בלנית

הנחיות נוקשות של הרבנות אוסרות על בלניות העובדות במקוואות לאפשר לנשים לטבול לבדן

מקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickrמקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickr

קבוצה של נשים דתיות עתרה לאחרונה לבג"ץ בדרישה לאפשר להן לטבול במקווה בפרטיות, ללא השגחה של בלנית. חברות הקבוצה, שרובן פעילות בארגונים פמיניסטיים, נתקלו בסירוב גורף של בלניות במקוואות שונים, שהבהירו כי אינן יכולות לאפשר להן לטבול לבדן.

"אני מגיעה למקווה, אני כבר יודעת מראש מה יקרה. אני יודעת שאני אצטרך לריב אתה חצי שעה, 45 דקות. אני יודעת שאני אצטרך להתחמק או להיכנע", אמרה לחדשות 2 אמונה קליין בר-נוי, אחת ממגישות העתירה.

לפי הפסיקה ההלכתית המקובלת, אשה נדרשת לטבול בנוכחות בלנית, שמוודאת שהטבילה מלאה. אבל יש גם רבנים שסבורים שיש לאפשר טבילה בלי השגחה. הבלניות מקבלות מהרבנות הראשית הנחיות נוקשות – אין לאפשר טבילה ללא השגחת בלנית.

הרב זמיר כהן, יו"ר ארגון בנועם, אומר: "בשעת הטבילה הגוף צריך להיות מכוסה לחלוטין, כולל השערות. אסור שאפילו שערה אחת תהיה מחוץ למקווה, כי אז בעצם הוא לא פועל... לכן ההלכה מחייבת שתהיה אשה שתוודא שאכן כל גופה מכוסה במים".

היהדות חשובה לי. מאוד חשובה לי. ואני מרגישה שגורמים ממסדיים הופכים אותה למשהו שנוא ומתועב

"כל אשה בישראל שרוצה להתחתן על פי החוק חייבת להגיע למקום חרדי, לקבל את המרות של הממסד החרדי, של הרבנים החרדים ובסופו של דבר לעמוד עירומה מכף רגל ועד ראש לפני אשה אחרת", אומרת אפרת גרבר-ארן, ממגישות העתירה.

בישראל פועלים כ-700 מקוואות, שבהם מתבצעות יותר ממיליון ורבע טבילות בשנה. את מערך המקוואות מפעילים ומתחזקים המועצות הדתיות והמשרד לשירותי דת.

הרב יובל שרלו מארגון רבני צהר אומר: "על אף שעמדתי ההלכתית היא חד משמעית, צריך לטבול בנוכחות בלנית, אין למועצות הדתיות הסמכות לעשות את זה. מבחינה ציבורית זה משאב ציבורי וזה לא שייך למועצות הדתיות. הן מנהלות את זה וצריך להניח לכל אחד לעשות את מה שהוא רוצה".

הדיון בעתירה בבג"ץ יתקיים בעוד שלושה חודשים. אם השופטים יחליטו לאפשר טבילה ללא השגחה של בלנית, צפויה מחאה חריפה מצד החרדים והרבנות הראשית. "היהדות חשובה לי. מאוד חשובה לי. ואני מרגישה שגורמים ממסדיים הופכים אותה למשהו שנוא ומתועב", אומרת גרבר-ארן.

לכתבה בחדשות 2איך תוכל לפעול?