תשתית לפגישה עם המורשת

משרד הדתות מקדם הפקת סרטים עם ארגון הידברות

מינהלת הזהות היהודית במשרד מנהלת מו"מ מתקדם על הפקת סרטוני הסברה עם ארגון ההחזרה בתשובה בראשות הרב זמיר כהן

הרב צבי זמיר, ראש ארגון ההחזרה בתשובה הידברות, מדבר בכנס נשים בתל אביב. 19022013 צילום: יעקב נאומי, פלאש 90הרב זמיר כהן, ראש ארגון ההחזרה בתשובה הידברות, נושא דברים בכנס נשים בתל אביב. צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

מינהלת הזהות היהודית במשרד הדתות מנהלת מו"מ מתקדם על הפקת משדרי טלוויזיה "להנגשת ערכי התרבות היהודית לחלקים נרחבים בחברה הישראלית". המשרד נמצא בקשר עם ארגון ההחזרה בתשובה החרדי הידברות, המפעיל ערוץ טלוויזיה בשם זה. בראש הארגון עומד הרב זמיר כהן, מרבני ש"ס.

לפי ידיעה ב"הארץ", במשרד לשירותי דת מתכוונים להפעיל מיזם משותף עם חברת ההפקה בעלות כוללת של כ-4 מיליון שקל. לפני כמה שבועות פרסמה המינהלת קול קורא לקבלת הצעות מגופים העוסקים בהפקות טלוויזיה. בהצעה נכתב כי המינהלת וחברת ההפקות יכינו תוכניות אירוח, תוכניות המבוססים על הרצאות ו"סדרות המבוססות על מקורות יהודיים קדומים, כגון תנ"ך או מקורות תורה שבעל פה שונים. תוכניות או סדרות שבהן באים לידי ביטוי ערכים יהודיים באופן שמעורר הזדהות עם התוכן ועם הדמויות".

מינהלת הזהות היהודית הוקמה על ידי יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, כשהיה השר לשירותי דת ב-2013. בתחילת השנה הנוכחית היא הועברה לש"ס, שקיבלה לידיה את המשרד.

הידברות הוא מארגוני ההחזרה בתשובה הגדולים הפועלים בישראל. לבד מכינוסי ענק ושיעורי יהדות בכל הארץ, הארגון גם מפעיל מאז 2008 ערוץ טלוויזיה בכבלים, שכוכביו הם הרב זמיר כהן והרב יצחק פנגר, וכן אתר אינטרנט גדול בכמה שפות.

לפני שלושה שבועות הותקף הרב כהן בתל אביב, ככל הנראה בתגובה לביקורת שמתח על הרב אמנון יצחק, בעצמו מחזיר בתשובה

מנכ"ל חדו"ש: על טענות משרד הדתות אומרת המסורת, 'נבל ברשות התורה'. היינו – עיוות המערכת המשפטית כדי להכשיר שימוש בכספי משלמי המסים להחזרה בתשובה

שבשנים האחרונות מרד ברב עובדיה יוסף ובש"ס. המשטרה חושדת שהתוקפים היו תלמידי הרב יצחק.

מהמשרד לשירותי דת נמסר: "בהחלטת הממשלה הוחלט כי המינהלת לזהות יהודית תעסוק ביצירת תשתית שתאפשר לכל ישראלי להיפגש עם מקורות המורשת היהודית באופן נגיש, מעניין ומשמעותי. המינהלת עוסקת במגוון דרכים כדי לעמוד ביעדים ובין השאר, נבחנת האפשרות לרכוש שירותים חיצוניים בתחום של הפקת תכנים המיועדים להפצה בפלטפורמות שונות וכן, באמצעי מדיה שונים בשיתוף גופים כאלו ואחרים".

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, מסר בתגובה: "תגובת המשרד לשירותי דת מלמדת עד כמה המערכת הפוליטית צינית ומניפולטיבית, ורואה את תקציב המדינה ומשרדי הממשלה הנתונים לפיקודן של המפלגות השונות כאחוזות מפלגתיות שנועדו לשטיפת מוחות הציבור ולקידום תפיסות עולם כיתתיות. על טענות כאלה אומרת המסורת 'נבל ברשות התורה', היינו – עיקום ועיוות המערכת המשפטית כדי להכשיר את שוד הקופה הציבורית ושימוש בכספי משלמי המסים להחזרה בתשובה. כך היה בזמנו של השר בנט במשרד, אשר הוציא מיליונים לקידום תפיסת עולמה האורתודוקסית-הלאומנית של מפלגתו, והיום העתיק את השימוש בכספי המדינה למטרות אלה אל הנחלה הממשלתית החדשה שקיבל – משרד החינוך".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?