אש זרה (2)

רבנים קראו לסבו של מוישי לא להדליק משואה

במכתב לשמעון רוזנברג, שנכדו ניצל מהפיגוע במומביי אומרים רבני חב"ד כי טקס המשואות ביום העצמאות זר לרוח התנועה

הלווייתם של גבריאל ורבקה הולצברג, הרוגי הפיגוע במומבאי ב-2008, בכפר חב''ד. צילום: Akiva, flickrהלווייתם של גבריאל ורבקה הולצברג, הרוגי הפיגוע במומבאי ב-2008, בכפר חב''ד. צילום: Akiva, flickr

ביום הזיכרון פרסמה קבוצה של רבנים בחסידות חב"ד מכתב הסתייגות מהדלקת משואה על ידי הרב שמעון רוזנברג, אביה של רבקי הולצברג שנרצחה בפיגוע במומביי בהודו. רוזנברג ישתתף בטקס הדלקת המשואות עם נכדו מוישי, הגדל בבית סבו מאז מות הוריו.

הרבנים פרסמו מכתב בעיתון החרדי "המבשר". "פעולה זו היא בניגוד לדעת רבני חב"ד", כתבו. "היא בשום אופן לא תיעשה בשמם של שלוחי חב"ד וחסידי חב"ד". הרבנים טענו כי טקס הדלקת המשואות זר "לרוח ישראל סבא". מוטי לוי מציין בוואלה, כי הוועדה שבחרה ברוזנברג להדליק משואה כתבה: "שליחי חב"ד ברחבי העולם מממשים את עקרון הערבות ההדדית".

למכתב הרבנים קדם טור שפרסם לפני כחודש הרב דוד מאיר דרוקמן, רבה של קרית מוצקין. הרב דרוקמן אמר כי הדלקת

פעולה זו היא בניגוד לדעת רבני חב"ד. היא בשום אופן לא תיעשה בשמם של חסידי חב"ד

המשואות על ידי משפחת רוזנברג כמוה כהדלקת "אש זרה". הוא הסביר כי מנהיגיה הרוחניים של החסידות התנגדו לציונות החילונית וכי החסידות עוסקת אך ורק בקירובם של האנשים הפרטיים הנמנים עליה.

בימים שקדמו ליום העצמאות ארגן דרוקמן גם את מכתב הרבנים, שעליו חתמו גם הרב מרדכי אשכנזי, רבו של כפר חב"ד, הרב יוחנן גור-אריה, רבה של חולון ואחרים. בכירים בחב"ד אמרו לוואלה! החותמים על המכתב אינם מייצגים את דעת החסידות. לדבריהם, המכתב מיותר.

לידיעה בוואלה

לידיעה על מאמרו של דרוקמן באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?