הגט ומסע ההפחדה

ביטול גיור? הדיינים ניצחו את ההלכה

איך הצליחו הדיינים בבתי הדין הרבניים לשכנע את הציבור שאפשר לבטל גיור, שואלת רבקה לוביץ' במאמר ב-ynet

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בבית דין רבני (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

שרית, שהתגיירה לפני שנים אחדות, אינה נוסעת בשבת ומקפידה להדליק נרות שבת, לקדש על היין ועוד. היא התגיירה מתוך רצון להצטרף ליהדות וכחמש שנים אחרי הגיור התחתנה. בשלוש השנים האחרונות, לאחר שילדה שלושה ילדים, היא חיה בנפרד מבעלה. הבעל דוחק בה לסדר גט, אבל היא חוששת שלאחר סידור הגט יבטלו הדיינים את גיורה. ביטול הגיור משמעו, כמובן, ביטול יהדותם של ילדיה, אשר נולדו שנים לאחר גיורה.

רבקה לוביץ', טוענת רבנית ב"מרכז צדק לנשים", מגוללת את סיפורה של שרית במאמר ב-ynet. "הסברתי לשרית שאין סיבה בעולם שמישהו בבית הדין יחשוב אפילו לבטל את גיורה", כותבת לוביץ'. אבל האישה השיבה שאינה הולכת לבית הכנסת ואינה שומרת על קשר עם רבנים. לוביץ' נדרשה למאמצי שכנוע רבים עד ששרית הבינה שהיא שומרת על עיקרי המצוות.

כיצד הם הצליחו לגרום לכלל הציבור לעצור נשימה בכל פעם שגר נכנס בין כותלי בית הדין, בתקווה שייצא משם כיהודי?

לאחר שלוביץ' הבהירה לה כי אין סיכוי שהגיור יבוטל, הלכה שרית לבית הדין הרבני לערוך סידור גט. הדיינים שאלו אם היא שומרת מצוות ואוכלת אוכל כשר, היא השיבה בחיוב. "על השאלה 'האם את שומרת טהרת המשפחה', ענתה שרית: 'כן, אבל עכשיו אין לי בעל'", כותבת לוביץ'. שרית קיבלה לבסוף את הגט.

לדברי לוביץ', מסע ההפחדה שעוברות נשים רבות המבקשות גט "חייב להיפסק, ועמו הנבירה של דיינים, היושבים כערכאה שיפוטית במדינת ישראל, בחייהם הפרטיים של אנשים. ואני תוהה: איך הצליחו הדיינים לשכנע את כולנו בהלכה חדשה - שניתן לבטל גיור? כיצד הם הצליחו לגרום לכלל הציבור לשתף עמם פעולה, ולעצור נשימה בכל פעם שגר נכנס בין כותלי בית הדין, בתקווה שייצא משם כיהודי?"

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?