טעם רע

חיתולים הושלכו לפסטיבל "טעמים בעיר העתיקה"

מאות חרדים הפגינו נגד הפסטיבל וגרמו נזק לדוכנים

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

פסטיבל "טעמים בעיר העתיקה", שנערך בשבוע האחרון של מרס, נתקל בהתנגדות חרדית עזה. כ-500 חרדים, בראשות רב העיר העתיקה אביגדור נבנצל, יצאו למחות על עצם קיומו של הפסטיבל. הם לא הסתפקו בסיסמאות ובפשקווילים, אלא חתכו חוטי חשמל, גרמו נזק למכשירים בדוכנים והשליכו חיתולים צואים למתחם שבו נמכר מזון. לטענתם, בפסטיבל נמכר מזון לא כשר.

בתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל סיפר אחד מבעלי הדוכנים, שכונה ד': "כולנו מוכרים אוכל כשר – הטענות שלהם לא מוצדקות... זו פגיעה משמעותית בפרנסה... הם איימו עלינו, הרימו ידיים על בעלי הדוכנים. אותו דבר קרה כשחנכו את גשר המיתרים. איש לא יכול נגדם, וזו הסיבה שגם אני חושש".

באתר "כיכר השבת" נכתב כי עסקנים חרדים נאבקים נגד הפסטיבל, מכיוון "שאינו תואם את אופיה של עיר הקודש".

בעל דוכן בפסטיבל: הם איימו עלינו, הרימו ידיים על בעלי הדוכנים. איש לא יכול נגדם, וזו הסיבה שגם אני חושש

באתר נטען גם, כי הפסטיבל כולל ביקורים ב"מסעדות טריפה" ברבעים השונים בעיר העתיקה. לדוכנים ברובע היהודי יש תעודות הכשר, אבל המפגינים החרדים לא קיבלו זאת. "זה כואב לנו כיהודים שעיר הקודש מחוללת, ניר ברקת מביא פריצות וטריפות לעיר העתיקה", טענו נציגי החרדים. "הפסטיבל יביא לחורבן", נכתב בפשקווילים שנתלו ברחבי העיר.

עצמון אברהמי ציין בעיתון "זמן ירושלים", כי בשבוע שקדם לפתיחת פסטיבל טעמים התייעצו מזכירות אגודת ישראל בעיר וחברי סיעת יהדות התורה בעירייה כיצד לנהוג בנושא. מנהיג הזרם הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, הודיע לחברי המועצה כי אם הפסטיבל ייצא לפועל, עליהם לפרוש כאיש אחד מן הקואליציה. ביהדות התורה לא אישרו ולא הכחישו את הדברים, אבל שיגרו לשלושת העיתונים החרדיים המרכזיים הודעה, המביעה כאב ומחאה נוכח קיום הפסטיבל.

לידיעה באתר גלי צה"ל

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"זמן ירושלים"איך תוכל לפעול?