יום הולדת בכנסת

90 לרבנות הראשית: חגיגה עצובה

חדו"ש: החגיגות הן מהאירועים המביכים והמיותרים שנערכו בכנסת לאחרונה

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר. שליחי הקיצוניים ברבנים החרדים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ביום שלישי, 22 במרס, ציינה הכנסת בטקס חגיגי 90 שנה לרבנות הראשית. בתגובה לחגיגה אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "חגיגות ה-90 לרבנות הראשית הן מהאירועים המביכים והמיותרים ביותר שנערכו בכנסת לאחרונה. לא מסיבה דרושה לרבנות, אלא הלוויה שתשים קץ לבושה. בהתחשב בנתק ההולך וגדל בינה לבין רוב האוכלוסייה – ספק אם תהיה זו הלוויה רבת משתתפים".

לדברי רגב, "הרבנות הראשית מתאפיינת בשנים האחרונות בכך שהרבנים העומדים בראשה הם רבנים מהשורה השנייה ומטה, שליחים של הקיצוניים ברבנים החרדים. זלזולם של החרדים במוסד הרבנות הראשית בא לביטוי בין השאר בכך שבין אלה הנשלחים לכהונה זו גם רבנים ששמם נקשר לפרשיות מין ופלילים.

"הרבנות", הוסיף רגב, "נכשלת שוב ושוב במתן פתרונות לאתגרים לאומיים, מפנה עורפה למשמעות הדתית של הציונות, מחמירה את הליכי הגיור ואינה מעזה להתמודד באומץ ובגלוי עם תופעת ביטולי הגיורים. היא פוגעת באינטרסים של מדינת ישראל והעם היהודי במאבקיה נגד היהדות הלא-אורתודוכסית המהווה את רובה הגדול של יהדות התפוצות. היא אינה מעודדת השתלות איברים והצלת חיים, אינה פועלת לתיקון עולם וצדק חברתי, אינה מקדמת כבוד ורגישות לצרכיו של הציבור הלא-יהודי, ואף לא מתמודדת עם תופעות האפליה העדתית. היא אינה יוצאת חוצץ נגד שחיתות

הרב אורי רגב: לא מסיבה דרושה לרבנות, אלא הלוויה שתשים קץ לבושה

וגניבת כספי הציבור בחסות הדת, וכמובן אינה מטיפה לכיבוד שלטון החוק ומוסדות הדמוקרטיה".

רגב ציין ש"לאחרונה עלתה בכנסת יוזמה להאריך את כהונת הרבנים הראשיים, אבל האמת היא שהחוק הדרוש באמת הוא זה שיקבע שהבחירות הקודמות לרבנות היו גם האחרונות, ויפטור אותנו מעונשה".

האתר "כיכר השבת" מדווח כי בנאום שנשא בטקס אמר הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר: "הגיור חייב להישאר בידי הרבנות". הוא גם קרא לכל חברי הכנסת לתמוך ב"חוק הגיור" – כדי לפתור את רוב הבעיות בסוגיה הרגישה. "אי אפשר לעם בלי הרבנות, כמו שהרבנות לא יכולה בלי העם", אמר עמאר.

שר הדתות, יעקב מרגי, אמר: "הרבנות הראשית נלחמת על זהותה היהודית של מדינת ישראל מול גורמים המנסים להחלישה. החברה בישראל, נמצאת מאז קום המדינה – והיום עוד יותר מתמיד – במאבק מתמיד על קביעת זהותה היהודית של מדינת ישראל. משכך, לרבנות הראשית לישראל ישנה חשיבות ייתר דווקא בתקופתנו אנו, בשונה מהמגמות המתהוות הן בעם היהודי והן על-ידי גורמים פרלמנטריים וחוץ פרלמנטריים, המנסים להחליש את מעמדה של הרבנות הראשית לישראל".

מרגי קרא "לחזק את מעמדם של הרבנים הראשיים בתחום הפסיקה ההלכתית – חוות הדעת ההלכתית תובא בחשבון כחוות דעת לפני כל חקיקה דתית כזו או אחרת".

רובינשטיין: להפסיק את ההפרדה

שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, מביע תקווה שייפסק מינוי רבני ערים לפי מפתח עדתי. לדעתו, אין כיום כל צורך ברב אשכנזי וברב ספרדי זה לצד זה. האתר "חדשות מחלקה ראשונה" כותב, כי רובינשטיין מעיר את הדברים בשולי פסק דין של בג"ץ, שביטל את המכרז למינוי רב שכונה בצפת. בג"ץ קבע כי הרב רפאל כהן מונה בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל משרד הדתות, ולפיכך יש לבטל את מינויו.

השופט רובינשטיין, שומר מצוות, כותב: "האם לא הגיעה העת להוציא אל מחוץ למחנה את ההבחנה בחוק ובשיג ושיח (שלא לומר, בסחר-מכר) הפוליטי, ואף מעבר לו, במינוי רבנים ואף דיינים, בין אשכנזים לספרדים? 'הלא אב אחד לכולנו' (מלאכי ב', י') ואין סיבה שלא יהא 'רב אחד לכולנו'".

לידיעה המלאה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"חדשות מחלקה ראשונה" איך תוכל לפעול?