עוד עשר שנים

רבנים ראשיים לנצח

כ-50 חברי כנסת תומכים בהצעת חוק שהגיש אלי אפללו, המאפשרת לרבנים הראשיים להתמודד על תקופת כהונה נוספת

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

האם הרבנים הראשיים, יונה מצגר ושלמה עמאר, יתמודדו שוב על התפקיד? הצעת חוק שיזם ח"כ אלי אפללו, שעליה חתמו קרוב ל-50 חברי כנסת, תאפשר להם לעשות זאת. כתב קול ישראל אמוץ שפירא מסר, כי לדברי אפללו בעבר כיהנו רבנים ראשיים למעלה מעשר שנים. אבל חקיקה שיזם משה נסים בעת שהיה שר המשפטים, בשנות ה-80, הגבילה את תקופת הכהונה לעשר שנים בלבד. החוק שהתקבל אז, חוק הרבנות הראשית לישראל,‏ מפרט את דרכי הבחירה של הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות.

אפללו טוען כי החקיקה ההיא, שהתקבלה בעת שהרב עובדיה יוסף והרב שלמה גורן היו הרבנים הראשיים, היא עוול שיש לתקן. כהונתם של הרבנים הראשיים מצגר ועמאר תסתיים בעוד כשנתיים. ח"כ אפללו טוען כי ליוזמה שלו אין כל קשר לאינטרסים של מתמודדים אפשריים על התפקיד. לדבריו, הוא לא החתים חברי כנסת חרדים על הצעת החוק, כדי שלא

אם הצעת החוק של אפללו תעבור בכנסת, בחירתו של הרב עמאר לכהונה נוספת ודאית

יקשרו אותה לאינטרסים של מפלגה חרדית כזו או אחרת. עם זאת, באחרונה גורמים ברבנות הראשית ובש"ס הביעו תמיכה בהצעת החוק ופעלו לקידומה.

באתר "כיכר השבת" מציינים, כי אם הצעת החוק של אפללו תעבור בכנסת, בחירתו של הרב עמאר לכהונה נוספת ודאית. לעומת זאת, לא ברור אם הרב מצגר ייבחר בשנית. "אפללו אמר לי שהוא צריך את החתימה שלי על ההצעה, אבל לא חשבתי על הנושא לעומק. לדעתי הרב עמאר מתאים, אבל אתייעץ על כך עם חברי לסיעה", אומר ל"כיכר השבת" חבר כנסת מאחת הסיעות הדתיות שנמנה עם החותמים על ההצעה. לדבריו, אם ש"ס תתמוך בהצעת החוק – ברור שהיא תעבור בכנסת.

העיתון "משפחה" דיווח כי קיים סיכוי שחבר הכנסת הרב חיים אמסלם יתמודד על תפקיד הרב הראשי הספרדי. לפניית "כיכר השבת" בעניין זה השיב אמסלם: "לא מאשר ולא מכחיש".

לידיעה בקול ישראל

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?