מחוץ לבית אבא

בתו של הח"כ החרדי נאבקת על זכויות נשים

היידי מוזס, בתו של יו"ר סיעת יהדות התורה, מנחם אליעזר מוזס, נטשה את העולם החרדי ומתכוונת להתמודד על מקום בסיעת קדימה

יויו"ר סיעת יהדות התורה, מנחם אליעזר מוזס, בישיבת ועדה בכנסת. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

תומכי קדימה עשויים למצוא דמות מפתיעה בין המתמודדים על מקום ברשימת המפלגה לכנסת בבחירות הקרובות. זוהי היידי מוזס, בתו של יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס.

בכתבה ב"הארץ" מספר יהונתן ליס, כי תפיסת העולם של היידי מוזס רחוקה מאוד מזו של אביה. "מאוד חשוב לי לקדם נושאים הנוגעים למעמד האשה", אומרת מוזס בכתבה. "האשה לא הגיעה לעולם רק כדי לשרת מישהו, אלא כדי להיות כאן בזכות עצמה. אני יודעת שאני הולכת להיאבק למען כל הנשים".

מוזס, בת 28, גרושה ואם חד-הורית לשני ילדים, נטשה את העולם החרדי לפני כחמש שנים. "אני לא חרדית", היא אומרת. "אני לא נכנסת להגדרות. זה סתם מגביל. אני יהודייה בגדול. מאמינה. מאמינה באחדות העם. אנחנו דומים כולם, זה רק העניין של הלבוש שממתג אותנו. אני ההוכחה לכך".

מגיל צעיר היתה פעילה חברתית וגילתה עניין בפוליטיקה. לפני כמה שנים, כשעוד היתה בעלת מראה חרדי, החליטה להצטרף לקדימה.

האשה לא הגיעה לעולם רק כדי לשרת מישהו, אלא כדי להיות כאן בזכות עצמה. אני הולכת להיאבק למען כל הנשים

לדבריה, אביה למד לקבל את הדרך שבה בחרה וכיום הם מרגישים קרובים. היא מרבה לבקר בכנסת, כדי לקדם סוגיות חברתיות ולסייע לקבוצות שנותרו בשוליים.

בין השאר, נכתב ב"הארץ", הקימה ארגון המסייע לנערות חרדיות הסובלות מאלימות במשפחה. לאחרונה גם רתמה חברי כנסת שונים לסייע לאשה הזקוקה לתרופה מצילת חיים. "הבאתי אותה לכנסת, ואז תפסתי את סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ואמרתי לו 'יקירי, היום האשה הזאת חיה ומחר לא. האחריות שלך לפעול למענה'".

מוזס הצעירה גם ניצלה את קשריה המשפחתיים כדי לקדם חוקים שונים. בדיונים על החוק למניעת יבוא פרוות של בעלי חיים, פעלה לשכנע את אביה ואת חברי הכנסת החרדים לתמוך בחוק. החרדים סירבו לקדם את החוק, מחשש לפגיעה בשטריימלים. בדיונים על החוק פעלה לפוגג את הביקורת שנמתחה על הציבור החרדי. "חסמתי את כל האמירות הגזעניות כלפי הציבור החרדי. אמרתי שזה לא יעלה על הדעת", היא אומרת.

 לקריאת הכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?