לפי ההלכה, מחוץ לרבנות

למרות הסיכון בעונש, רבנים מציעים נישואים מחוץ לרבנות

הרב אלי פישר והרב צ'רלס דוידסון עורכים חופות לפי ההלכה, אבל לא במסגרת המונופול של הרבנות, בידיעה שהם עוברים על החוק

טקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipediaטקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipedia

שני רבנים אורתודוקסים – אלי פישר וצ'רלס דוידסון – עוברים במודע על החוק ועורכים טקסי נישואים מחוץ למסגרת של הרבנות הראשית. השניים עורכים חופות לפי כל כללי ההלכה, אבל בכתבה ששודרה בערוץ 2 צוין כי הן הרבנים והן הזוגות שנישאים אצלם עוברים על החוק הישראלי. אם יועמדו לדין, העונש הצפוי להם עשוי להגיע לשתי שנות מאסר.

הרב פישר והרב דוידסון, כמו ארגונים דתיים לא-אורתודוקסיים ואנשי דת אורתודוקסים ליברלים, מבקשים למחות על המונופול שיש לרבנות הראשית על אירועי החיים המשמעותיים – לידה, נישואים, גירושים, מוות.

"Times of Israel" מציין כי המגמה של עריכת טקסי נישואים וגירושים לפי ההלכה, אבל מחוץ לרבנות, מתרחבת בשנים האחרונות.

על שני הרבנים עלול להיגזר עונש של שתי שנות מאסר

הרב מיכאל אברהם, שעורך גירושים מחוץ למסגרת של הרבנות, אמר בכתבה בערוץ 2 כי הרבנות "מזיקה, מושחתת במידה מסוימת ומונופוליסטית". הוא הוסיף כי הרבנות הראשית היא המוסד האחרון שיכול לשמור על היהדות, שהסתדרה היטב בלעדיה במשך מאות שנים.

הרב דוידסון אמר כי אם ייגזר עליו עונש מאסר, הוא יבלה את רוב זמנו בכולל שבכלא. הרב פישר אמר שרוב הזוגות שמבקשים ממנו לחתן אותם מחוץ לרבנות רוצים להביע מחאה נגד הרבנות. הוא עצמו רואה בעריכת הנישואים אקט של מחאה נגד ממשלת ישראל, שהעניקה לרבנות את המונופול על טקסי החיים המרכזיים.

לידיעה ב-"Times of Israel"איך תוכל לפעול?