גיוס יציב

סמנכ"ל חדו"ש: המאבק לשוויון בנטל נושא פירות חלקיים

בשנת הגיוס המסתיימת החודש עמד הצבא ביעד – 2,300 מתגייסים חרדים

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

למרות ההתבטאויות הקשות של רבנים חרדים בכירים בעקבות קבלת חוק הגיוס במרס 2014, גיוס החרדים נשאר יציב. היעדים שקבעה הממשלה לתקופת הביניים עד לכניסת החוק לתוקף הושגו הן ביוני 2014 והן ביוני 2015. לפי נתונים שמסר הצבא, בין יוני 2014 למאי 2015 התגייסו לצבא 2,162 חרדים. 105 חרדים נוספים עתידים להתגייס לצה"ל עד סוף יוני – סוף שנת הגיוס. יעד הגיוס שנקבע לשנה המסתיימת החודש היה 2,300 איש.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "היתה התקדמות משמעותית והמאבק לשוויון בנטל השירות הצבאי נושא פירות חלקיים. שירות צבאי אמנם עדיין אינו נחשב כבוד רב בחברה החרדית, אבל התחולל שינוי אמיתי וגיוס הפך לאופציה רלוונטית לגברים חרדים צעירים".

לדברי אילן, ליציבות שיעורי הגיוס תרם מבצע צוק איתן בקיץ הקודם. המבצע החל בתקופה שבה הזעם על חוק הגיוס החל לדעוך. בתקופת המבצע היה גל של תמיכה חרדית בחיילים שלחמו ברצועת עזה. הציבור החרדי קיים באותם ימים תפילות רבות לתמיכה בצה"ל ופעילויות התמיכה של הציבור החרדי

במבצע צוק איתן היה בציבור החרדי גל של תמיכה בחיילים ברצועת עזה

בצבא היו חסרות תקדים.

התמיכה החרדית בצה"ל הגיעה לרמות כה גבוהות, שלאחר הלחימה המנהיגות החרדית חשה צורך להזהיר את ציבור תומכיה – באמצעות מאמר מערכת שפורסם ביומון החרדי הנפוץ ביותר, "יתד נאמן" – מה"סכנות" הכרוכות בגילויי תמיכה רבים מדי בצבא.

"ג'רוזלם פוסט" מציין כי בפברואר 2012 ביטל בג"ץ את המסגרת הקודמת לגיוס חרדים. הממשלה הקודמת, ביוזמה שהובילה יש עתיד, קבעה כי בחורי הישיבה החרדים חייבים להתגייס לשירות צבאי, אבל החוק יהיה בתוקף במלואו רק ב-2017. עד אז קבע החוק מכסות מינימום לגיוס בוגרי מערכת החינוך החרדית לשירות צבאי או לשירות לאומי. אם היעדים שנקבעו לא יושגו עד 2017, כל בוגרי הישיבות יחויבו בשירות צבאי, מלבד 1,800 עילויים בשנה שיוכלו להמשיך בלימודים.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?