איזון לטובת האברכים

פורום הרשויות החרדיות דורש הגדלה של מענקי האיזון

הדרישה מועלית במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, אף על פי שהרשויות החרדיות מקבלות מענקי איזון מהגבוהים במדינה

מאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר עילית. צילום: אלי סגל, ויקיפדיהמאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר עילית. צילום: אלי סגל, ויקיפדיה

ראשי הרשויות המקומיות החרדיות דורשים ממשרד הפנים להגדיל את מענקי האיזון שמועברים לידיהם. הדרישה היא אחת התביעות המרכזיות שהם מבקשים מראשי המפלגות החרדיות להעלות במשא ומתן על הרכבת הקואליציה החדשה.

מענקי איזון הם סיוע שמקבלות הרשויות מהמדינה כדי להשלים את הפער בין הכנסותיהן להוצאותיהן. הנוסחה שלפיה נקבע גובה מענק האיזון משקללת משתנים כמו מספר התושבים בעיר, יכולת גביית הארנונה של הרשות ודירוגה הסוציו־אקונומי. ראשי הרשויות החרדיות טוענים שהנוסחה הנוכחית מקפחת אותם. למעשה, לפי ידיעה ב"כלכליסט", בשנים האחרונות הרשויות החרדיות מקבלות מענקי איזון מהגבוהים שמעניק משרד הפנים.

בני ברק מקבלת את מענק האיזון הגדול ביותר ממשרד הפנים – כ־64 מיליון שקל ב־2014. בת ים קיבלה 37 מיליון שקל בלבד בשנה שעברה. הסיבה למענק הגבוה שמקבלות הרשויות החרדיות היא שמתגוררים בהן פחות תושבים שמסוגלים לשלם ארנונה, ולכן הכנסת העיר נמוכה יותר.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר על הדרישה להעלות את מענקי האיזון: "נראה שחלק מעסקני המפלגות החרדיות שיכורי כוח ולא יודעים מה עוד לסחוט. עכשיו הם דורשים בעצם שתושבי ערים אחרות ישלמו להם ארנונה. כידוע, הערים  החרדיות

שחר אילן: למכתב של ראשי הערים החרדיות יש רק משמעות אחת: לקחת כספים מערים אחרות ולהעביר אליהם

מקבלות גם היום את מענקי האיזון הגדולים ביותר, בגלל ההנחות העצומות שהן מעניקות לתושבים. למכתב של ראשי הערים החרדיות יש רק משמעות אחת: לקחת כספים מערים אחרות ולהעביר אליהם. כך הופכים מענקי האיזון לעוד הטבה לאברכים, שמממנת את ההנחות שלהם במסים. נראה שש"ס ויהדות התורה לא למדו שום דבר משנתיים באופוזיציה. בל יתפלאו אם הבוחר יחזיר אותן לשם מהר מאוד".

על המכתב של פורום הרשויות החרדיות לסיעות החרדיות חתום ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין. לפני כמה חודשים אמר רובינשטיין בראיון לעיתון חרדי כי 80% מתושבי עירו מקבלים הנחות בתשלומי הארנונה. הוא התגאה כי למרות זאת הצליח לשמור על איזון תקציבי של העירייה.

ממרכז השלטון המקומי נמסר: ״המרכז פעל מול הממשלה הקודמת וימשיך לפעול מול זו החדשה כדי לדאוג לצרכיהן של הרשויות החרדיות. בישיבתה האחרונה אישרה הממשלה את הגדלת מענקי האיזון ל־3 מיליארד שקל ואנו נמשיך לפעול להרחבתם לכלל הרשויות הנזקקות לכך".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?