מחסום ההסמכה

רבנים בצרפת לא עולים, כיוון שהרבנות אינה מכירה בהם

:סגן שר הדתות, אלי בן דהן, מקדם תוכנית להכרה בתעודות הסמיכה שהוצאו לרבנים בצרפת, כדי להקל עליהם לעלות ארצה

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgהרב אלי בן דהן, סגן השר לשירותי דת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

רבנים מצרפת מבקשים מסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, לקדם תוכנית להכרה בתעודות ההסמכה שלהם. הרבנים מצרפת פנו לבן דהן לאחר הפיגוע בסופרמרקט היהודי בפריז בשבוע שעבר. הרבנים מצרפת אינם עולים לישראל, מכיוון שהממסד בארץ אינו מכיר בהם.

בן דהן התוודע לבעיה בנובמבר האחרון, כשביקר בצרפת ונפגש עם רבני קהילות ועם מנהיגים יהודים שם. רבנים ששוחחו עם בן דהן אמרו שהם מעוניינים לעלות לישראל עם קהילותיהם.

לפי "כיכר השבת", הרבנים מצרפת הסבירו שהם נמנעים מלעשות זאת, בגלל הדרישה שבבואם לישראל יעברו שוב מבחני הסמכה לרבנות. רבנים אלה כבר קיבלו תעודות סמיכה בצרפת, לאחר שנבחנו שם.

בן דהן: אין סיבה שהמערכת האקדמית בישראל תכיר בתארים של אוניברסיטאות בצרפת ואילו המדינה היהודית לא תכיר בתעודות הסמיכה של אחיה בגולה

"מבחינת הרבנים מצרפת, הדרישה להיבחן שוב בארץ על כל החומר היא בלתי הגיונית ומאלצת אותם לוותר על העלייה לארץ בשל התהליך הארוך שכרוך בכך", אמר בן דהן. הוא אמר כי יפעל בשיתוף עם הרבנות הראשית, כדי לקדם תוכנית למציאת פתרון להכרה בתעודות הסמיכה של הרבנים הצרפתים בישראל. "צריך לזכור שכל רב שעולה לישראל מעלה אתו יחד רבים מבני הקהילה שלו", ציין.

לדברי סגן השר, "אין סיבה שהמערכת האקדמית בישראל תכיר בתארים שמעניקות האוניברסיטאות של צרפת ואילו המדינה היהודית לא תכיר בתעודות הסמיכה של אחיה בגולה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?